Dzień 16 października 2024 roku to kolejna ważna data w życiu opatowskiego Bartosza - święto Komisji Edukacji Narodowej oraz ślubowanie uczniów klas pierwszych. W uroczystości wzięli udział nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie, rodzice uczniów klas pierwszych, a także zaproszeni goście: Pani Starosta Małgorzata Jalowska i przedstawiciel Rady Powiatu Pan Rafał Schab. W czasie spotkania padło wiele słów wyrażających wdzięczność za codzienną, wytrwałą pracę wszystkim pracownikom szkoły.

Dzień 2 października 2024r. przejdzie do historii szkoły jako data powstania nowej bursy szkolnej, działającej przy Zespole Szkół Nr 2 w Opatowie. To wyczekiwana i bardzo znacząca inwestycja, która pozwoli młodzieży dojeżdżającej na zamieszkanie blisko szkoły w komfortowych warunkach, bowiem pokoje mieszkalne, pomieszczenia do nauki cichej i inne miejsca bursy są starannie i estetycznie zaaranżowane i dobrze wyposażone. W bursie powstało 35 miejsc dla uczniów, 8 pokoi mieszkalnych, co zapewnia zakwaterowanie wszystkim chętnym.

Powstanie tego podmiotu o statusie bursy pozwala również na przyjęcie do placówki uczniów pobierających naukę w innych szkołach oraz na zakwaterowanie innych osób w czasie wakacji. To również sposób na zagospodarowanie pomieszczeń budynku, który przy zmniejszającej się liczbie uczniów szkoły z powodów demograficznych, jest alternatywą dla szkoły.

We wrześniu każdego nowego roku szkolnego szczególną troską otaczani są uczniowie klas pierwszych, którzy znaleźli się w nowej szkole. Odbywają się wówczas  zajęcia integracyjne z wychowawcą, pedagogiem. W tradycję Bartosza wpisał się też wyjazd  integracyjny, który jest okazją do jeszcze lepszego poznania się uczniów klas pierwszych, nawiązania relacji. 23 września 2024r. obie klasy pierwsze wraz z wychowawczyniami: Panią Joanną Lawędą i Panią Beatą Zwolińską–Kaptur udały się do Kurozwęk. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała zarówno zwiedzaniu, jak i zabawom w plenerze. Korzystając z atrakcji takich jak: safari bizon czy labirynt bukowy, młodzież świetnie się bawiła. Z zainteresowaniem słuchała również opowieści pani przewodnik o historii pałacu oraz zwiedzała Muzeum Czterech Rodzin.

Informujemy, że od najbliższego poniedziałku (tj. 23.09.2024). nastąpi korekta planu lekcji. Prosimy o zapoznanie się ze zmianami.

1 września 1939 roku rozpoczął się największy i najkrwawszy  konflikt zbrojny w historii – II wojna światowa, która przyniosła miliony ofiar. Tego dnia oddajemy hołd tym, którzy ponieśli śmierć w walce o wolność naszej Ojczyzny i pokój. 85 lata temu bez wypowiedzenia wojny wojska niemieckie przekroczyły granice Rzeczypospolitej. Atak nastąpił z północy, zachodu i południa. Rankiem o godzinie 4.45 przeprowadzono bombardowanie Wielunia. Kilka minut później salwy niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein” najeźdźcy oddali w kierunku Westerplatte - Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, której przez 7 dni bohatersko broniło blisko 200 polskich żołnierzy. Odpierali ataki z morza, ziemi i powietrza, stając się jednocześnie symbolem oporu i walki o wolność naszej Ojczyzny.

1 września to data oznaczająca powrót do nauki szkolnej. Społeczność Bartosza powrót ten rozpoczęła od udziału w uroczystej mszy świętej w klasztorze o. Bernardynów w Opatowie, aby przed podjęciem nowych wyzwań edukacyjnych zawierzyć się pod opiekę Matki Bożej i prosić o wsparcie na cały rok szkolny.

44 lata temu, 31 sierpnia 1980 r. w sali BHP Stoczni Gdańskiej zostało podpisane porozumienie między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski. W Polsce doszło w ten sposób do jednego z najbardziej zaskakujących wydarzeń XX w. – pokojowy bunt doprowadził do zgody władz na powstanie niezależnych związków zawodowych. Porozumienia sierpniowe stanowiły wyłom w systemie politycznym bloku komunistycznego. Delegacja rządowa zgodziła się wówczas m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury.