13 grudnia każdego roku wspominamy rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce – jednego z najtrudniejszych i najtragiczniejszych  rozdziałów w powojennej historii  naszego kraju. 13 grudnia 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski -  pierwszy sekretarz PZPR, premier i jednocześnie minister obrony narodowej poinformował miliony Polaków o wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju. Oficjalnie dekret o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego wydała Rada Państwa. Było to działanie niezgodne z prawem,  w trakcie ogłoszenie tej decyzji trwała sesja Sejmu i Rada Państwa nie miała uprawień do ogłoszenia stanu wojennego.

Celem reżimu komunistycznego było zlikwidowanie niezależnego związku, jaki była „Solidarność” i przerwanie piętnastomiesięcznego czasu nadziei na zmiany w systemie politycznym. Władze komunistyczne swoją decyzję uzasadniały m.in. widmem krachu gospodarczego, do którego - jak twierdziły - miały doprowadzić działania „Solidarności” i jednocześnie dawały też do zrozumienia, że nad krajem zawisła groźba interwencji militarnej ZSRR. Z chwilą ogłoszenia stanu wojennego na ulicach miast i miasteczek całej Polski pojawiło się wojsko, internowano i uwięziono ponad 5 tyś. aktywistów „Solidarności”, na czele z Lechem Wałęsą, a sam związek został zdelagalizowany, zakazano wszelkich demonstracji i strajków, wprowadzono godzinę milicyjną, zakazano przemieszczania się poza miejsce zamieszkania i zaostrzono cenzurę.

W reakcji na tę decyzję w kilku miejscach w Polsce wybuchły strajki, tłumione przez wojsko i milicję. Brutalnie rozprawiono się z protestami górników w kopalniach „Staszic”, „Manifest Lipcowy” (obecnie „Zofiówka”), najkrwawszy przebieg miał protest w kopalni „Wujek”, gdzie od kul zginęło 9 górników. Pacyfikacja tej kopalni pozostaje w pamięci narodowej jako symbol odwagi i poświęcenia w walce o wolność.

Stan wojenny na długi czas zmienił życie milionów Polaków. Oznaczał kres nadziei na poważną zmianę sytuacji politycznej i gospodarczej w kraju, zniszczył życie zawodowe i osobiste – pozbawiając pracy, możliwości edukacji i rozwoju. Pamiętajmy dzisiaj o Tych, dla których walka o Wolność i Niezależność była celem nadrzędnym i którzy tej walce oddali swoje życie.