Dzień 11 listopada to w Polsce szczególna data, jedna z najważniejszych w historii naszego kraju, upamiętniająca odzyskanie niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. 11 listopada 1918 r. Niemcy podpisały zawieszenie broni na froncie zachodnim, które zakończyło I wojnę światową, a Józef Piłsudski przejął władzę na ziemiach polskich. Był to moment przełomowy, na który czekały pokolenia Polaków od 1795 r., od III rozbioru, od kiedy nasza Ojczyzna została rozgrabiona przez Rosję, Prusy oraz Austrię i zniknęła z mapy Europy. Polacy od początku utraty swojego państwa nie pogodzili się z tą decyzją polityczną. Wykorzystywali każdą okazję do walki o swoją niezależność: tworząc formacje zbrojne, działające u boku Napoleona, organizując powstania narodowe, opierając się germanizacji i rusyfikacji, nagłaśniając sprawę polską na arenie międzynarodowej, walcząc na frontach I wojny w Legionach Polskich i innych formacjach zbrojnych.

 

Droga do niepodległości ma wielu bohaterów, tych którzy zginęli, zostali zesłani na Syberię, tych którzy zostali uwięzieni lub  skazani  na emigrację. O wielu z nich nigdy nie słyszeliśmy, nie mają swoich pomników, placów, ulic, pozostali anonimowi. Do historii przeszli: Józef PiłsudskiRoman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wojciech Korfanty, Wincenty Witos i Ignacy Daszyński – nazywani Ojcami Niepodległości. Reprezentowali oni różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu, jakim było odzyskanie wolności Ojczyzny.

11 listopada to nie tylko historyczna rocznica, ale także okazja do refleksji nad znaczeniem wolności i patriotyzmu i zastanowienia się, co dziś  dla obecnego pokolenia oznacza niepodległość. W czasach współczesnych to przede wszystkim możliwość samodzielnego decydowania o losach swojego kraju, bez ingerencji zewnętrznych mocarstw. To także symbol wolności osobistej, szans na rozwój i wyrażanie własnych poglądów w oparciu o uniwersalne wartości i tradycji. Niepodległość daje  przestrzeń do realizacji marzeń i planów w społeczeństwie, które ceni demokrację i równość. Oznacza ona także poczucie bezpieczeństwa i stabilności, które umożliwiają rozwój edukacyjny, zawodowy i kulturalny. Niepodległość to odpowiedzialność za podtrzymywanie wartości demokratycznych i aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym.