25 października 2024 r. uczniowie klasy 2e o profilu humanistycznym wzięli udział w wyjątkowej wycieczce do Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki”, oddalonego zaledwie dwadzieścia kilka kilometrów od Opatowa i jedynego miejsca w świętokrzyskim wpisanego na światową listę UNESCO. Miejsce to słynie przede wszystkim z doskonale zachowanych kopalni krzemienia pasiastego, które działały w okresie neolitu oraz wczesnej epoce brązu i produkowały głównie narzędzia użytkowe w postaci siekier.

Celem tego krótkiego wyjazdu było wzbogacenie wiedzy uczniów o początkach cywilizacji, życiu górników i mieszkańców neolitycznych osad oraz poznanie tradycyjnych metod wydobycia tego przepięknego minerału pasiastego. Ponad dwugodzinne zwiedzania uczniowie rozpoczęli od multimedialnej wystawy przedstawiającej codzienność mieszkańców na terenach przez nich zagospodarowanych: sposoby uprawy roli, budowy domostw, tkania ubrań oraz pokazującej produkowane narzędzia z krzemienia pasiatego. Dalsza część zwiedzania odbyła się już w podziemiach, gdzie w wydrążonych korytarzach znajdujących się 12 metrów pod ziemią uczniowie przenieśli się w czasie i mogli sobie wyobrazić jak  w niezwykle trudnych warunkach pracowali neolityczni górnicy. Ostatnim punktem pobytu młodzieży w muzeum był spacer po  zrekonstruowanej  osadzie neolitycznej składającej się z czterech domów zbudowanych na podstawie dokumentacji pochodzącej z badań archeologicznych. Odtworzone chaty pochodzą z trzech różnych kultur i pozwalają na lepsze zrozumienie realiów życia w neolicie i wczesnej epoce brązu.

Krzemionki to niezwykłe miejsce pozwalające na odbycie podróży do czasów prehistorycznych. Taką podróż mają już za sobą uczniowie klasy 2e, a koleje jeszcze przed nimi.