W dniach 21-22 października 2024 r. w Warszawie odbył się finał centralny IX Ogólnopolskiego Turnieju Debat Historycznych. Organizatorem debat był Instytut Pamięci Narodowej oraz Fundacja „Projekty Edukacyjne”. Gospodarzem Turnieju była Kancelaria Sejmu RP, gdzie odbywały się „pojedynki na słowa”. Drużynę „Bartosza” reprezentowało pięciu uczniów: Jan Kwiatek z klasy 2c, Michał Kos z klasy 3b, Jakub Młynarski z klasy 3e oraz Wiktor Kowalczyk i Aleksandra Tworek z klasy 4b. dział naszej młodzieży w finale był możliwy dzięki zwycięstwu w eliminacjach wojewódzkich które odbyły się w marcu 2024 r. na kieleckim Uniwersytecie im Jana Kochanowskiego.
W finale ogólnopolskim udział wzięło 14 drużyn z całej Polski - zwycięzców etapów wojewódzkich. Debaty historyczne metodą oxfordzką polegają na opracowaniu tez przez czteroosobowe zespoły, które organizator przesyła drużynom na trzy tygodnie przed finałem. Trudność debaty polega na tym, że drużyna do końca nie wie, czy będzie broniła tezy, czyli będzie stroną propozycji, czy też będzie próbowała ją podważyć, czyli będzie reprezentowała stronę opozycji.
Dopiero 15 minut przed debatą odbywa się losowanie, które przeprowadza marszałek debaty i strony mają czas na przygotowanie odpowiedniej strategii. Podczas debaty oceniane są różne aspekty: dresscode czyli odpowiedni ubiór uczestników debaty, poprawność językowa, kultura wypowiedzi, umiejętności krasomówcze, wykorzystanie czasu wypowiedzi, różnorodność argumentów, używanie fachowej terminologii, współpraca zespołowa oraz oczywiście wiedza historyczna. Każdy z uczestników miał 5 minut na przedstawienie argumentów i przekonanie oponentów oraz panel sędziowski do swoich poglądów.
W finale drużyna z „Bartosza” zmierzyła się z drużynami z Ostrowa Mazowieckiego, Poznania, Bydgoszczy, Gdańska i Lubartowa. Tematy tez, nad którymi debatowała młodzież, brzmiały:
- Nie byłoby wolnej Polski bez działalności kościoła katolickiego w PRL.
- Decyzja o kapitulacji powstania warszawskiego została podjęta zbyt późno.
- Wygrana pod Monte Cassino nie przyniosła sprawie polskiej żadnych korzyści.
- Generał Anders był najwybitniejszym dowódcą Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. (ćwierćfinał)
- Fabularne filmy historyczne są wartościowym sposobem popularyzowania wiedzy o XX-wiecznej historii Polski. (półfinał)
- Działania Wincentego Witosa na rzecz niepodległości Polski są słusznie porównywane z dokonaniami Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego.
Mimo iż był to pierwszy udział opatowskiego „Bartosza” w tej formie rywalizacji „na argumenty”, młodzież świetnie poradziła sobie z o wiele bardziej doświadczonymi i utytułowanymi zespołami i zajęła 3 miejsce w Polsce, co niewątpliwie jest to ogromny sukces a także zapowiedzią udziału w kolejnej edycji turnieju Debat Historycznych.
Co dał naszej młodzieży udział w debatach? Jak sami mówią, nauczył ich współpracy zespołowej, swobody wypowiedzi w obecności publiczności, przedstawiania argumentów pod presją czasu, i tego, że nawet pochodząc z małego środowiska dzięki ciężkiej pracy można osiągnąć wielki sukces.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z przywitania naszej drużyny: https://youtu.be/8GezhzE8DlA