W dniu 6 maja 2024 r. odbył się 36 Marsz Żywych w Muzeum w Oświęcimiu, w którym uczestniczyło ok. 6 tys. osób z całego świata. W tym roku po raz pierwszy w uroczystości wzięli udział również przedstawiciele „Bartosza” reprezentowani przez młodzież  klas II Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie. Marsz rozpoczął się sygnałem szofaru, czyli rogu baraniego używanego podczas religijnych uroczystości w judaizmie. Następnie uczestnicy Marszu, na czele z 55-cioma ocalałymi z Holocaustu więźniami, wyruszyła z byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz i przemaszerowała trzykilometrową trasą, na teren obozu Auschwitz II – Birkenau, gdzie odbyła się główna ceremonia poświęcona pamięci Ofiar różnych narodowości, w tym Polakom, Żydom, Romom.

Marsz Żywych to projekt edukacyjny, pod auspicjami którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, utworzone przez Niemców podczas II wojny światowej na okupowanych ziemiach polskich. Marsz Żywych organizowany jest w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady. Jego termin związany jest z powstaniem w getcie warszawskim w 1943 r.

Pierwszy marsz odbył się w 1988 r. Kolejne odbywały się co dwa lata, a od 1996 r. rokrocznie. Marsz zakończył się tradycyjnie w Brzezince, odmówieniem kadiszu, czyli żydowskiej modlitwy za zmarłych. Rampa kolejowa, która dla zwożonych w II wojnie światowej na zagładę ludzi była ostatnią stacją, pokryła się drewnianymi tabliczkami, symbolizującymi macewy, czyli żydowskie nagrobki.

Dla uczniów „Bartosza” była to niezwykła i autentyczna lekcja o przeszłości Polaków, którzy w trakcie II Wojny Światowej doznali okrucieństwa ze strony nazistów, a pamięć o Ofiarach jest dla współczesnej młodzieży z całego świata ostrzeżeniem przed zgodą na zło.