3 maja 1791 roku Rzeczpospolita Obojga Narodów stała się areną historycznego wydarzenia, które miało znaczący wpływ na historię naszego kraju i kształtowanie tożsamości narodowej. Tamtego dnia Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 Maja, która do dziś pozostaje jednym z najważniejszych aktów w historii Polski. Konstytucja 3 Maja była nie tylko pierwszym w Europie i drugim na świecie dokumentem tego typu, ale również wyrazem odwagi i determinacji Polaków w dążeniu do unowocześnienia państwa oraz zapewnienia równości i praw człowieka.

 

Dokument ten wprowadził znaczne reformy w ustroju państwa, znosił liberum veto, które paraliżowało pracę Sejmu, umacniał  władzę centralną, ustanawiając monarchię konstytucyjną, w której obowiązywała monteskiuszowska zasada trójpodziału władzy. Był wyrazem patriotyzmu i jedności narodowej. Uchwalenie konstytucji było odpowiedzią na zagrożenia ze strony sąsiednich mocarstw oraz wewnętrzne konflikty. W tym trudnym dla Polski okresie, polscy patrioci z różnych stanów społecznych i regionów kraju potrafili wspólnie podjąć decyzję służącą dobru wspólnemu.

Niech to święto stanie się okazją do refleksji nad wartościami, które ono reprezentuje, do pielęgnowania patriotyzmu i szacunku dla dziedzictwa historycznego naszego kraju.  Każdy z nas może być godnym kontynuatorem ducha Konstytucji 3 Maja poprzez aktywne uczestnictwo w życiu społecznym, szacunek polskości oraz troskę o dobro wspólne.

Świętujmy więc tę wyjątkową rocznicę z dumnym uświadomieniem sobie, że jesteśmy częścią historii, która kształtuje naszą teraźniejszość i przyszłość.