Mieszkamy w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski i o tym pewnie wszyscy wiemy, ale czy jesteśmy świadomi z czego słynie świętokrzyskie? I czy znamy atrakcyjne miejsca znajdujące się w naszej okolicy? Do jakich muzeów warto zajrzeć i jakie niespodzianki mogą nas tam spotkać? Na część z tych pytań pewnie będą już potrafili odpowiedzieć uczniowie klas - 1A, 1B i 1E uczestnicy wycieczki do Nowej Słupi, która odbyła się w dniu 20 października 2023 r. Ten jednodniowy wyjazd upłynął uczniom pod znakiem zwiedzania muzeów: Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego i Parku Legend.

 

W pierwszym z nich uczniowie odbyli podróż w czasie, wędrując po odległych galaktykach i poznając świat żelaza, od jego kosmicznych początków aż do mineralizacji skał odnalezionych w kopalni w Rutkach. W salach muzeów poznali najstarsze dzieje metalurgii i najbardziej odległe ślady osadnictwa na terenie Gór Świętokrzyskich. Mogli także zwiedzić chaty i warsztaty odtworzone na podstawie archeologicznych znalezisk odkrytych na terenie Polski, zajrzeć do wnętrza domostw, gdzie mieszkali starożytni hutnicy i warsztatu kowala, który dokonywał ostatecznej obróbki żelaza, zobaczyć piecowiska, prażak, mielerz.

Do świata legend, podań i baśni zaprosił naszych uczniów Park Legend. W jednym miejscu zgromadzono informacje przekazywane z pokolenia na pokolenie, ale nie zostały one umieszczone w szklanych gablotach tylko zaaranżowane w taki sposób, aby każdy zwiedzający, wkraczając do tego miejsca znalazł się na ścieżce czasu i stał się uczestnikiem wydarzeń. Naszych uczniów przez krainę podań przeprowadził święty Emeryk, opowiadając wiele legend m. in. o madejowym łożu, cyklopach, gołoborzu, zamku chęcińskim i sabatach czarownic. To właśnie z sabatu czarownic słynęła Łysa Góra, a na swoje zloty czarownicę przybywały na miotłach unoszących się dzięki tajemniczym i dość zabawnym słowom: „Płot - nie płot, słota - nie słota, wieś - nie wieś, a ty biesie nieś!”. Bez zbędnych zaklęć nasi uczniowie mogli odbyć krótki lot na symulatorze lotów, szybując przez kilka minut wraz z innymi wiedźmami, czując powiewy wiatru na policzkach, słysząc głosy wystraszonych wieśniaków, wznosząc się w górę, aby podziwiać widoki Gór Świętokrzyskich i ostatecznie wylądować na polanie pełnej czarownic. Ta atrakcja wzbudziła największy entuzjazm wśród naszych uczniów i wywołała autentyczny zachwyt nad pomysłem, kilka spragnionych wrażeń osób marzyło o odbyciu lotu jeszcze raz.

Ta krótka wycieczka była kolejnym etapem integracji  zespołów klasowych z wychowawcami. Miała charakter edukacyjny i interdyscyplinarny, łączyła wiedzę z historii, geografii i języka polskiego, którą w przyszłości uczniowie będą mogli wykorzystać na tych przedmiotach.

Pozwoliła także na poznanie niezwykle bogatej przeszłości naszego regionu i kraju, którego historia i dorobek kulturowy jest spójny z historią i kulturą europejską.