Szkoła bez ocen cyfrowych, bez testów i sprawdzianów, szkoła, do której uczniowie chcą przychodzić, bo nie boją się lekcji, zajęcia są ciekawe i kreatywne, inspirują do dalszego poszukiwania wiedzy, a każdy uczeń jest ważny i doceniony. Do takiej szkoły dążymy, taką szkołę chcemy tworzyć wraz z całą szkolną społecznością i dlatego kilka lat temu Liceum Ogólnokształcące im. Bartosza Głowackiego w Opatowie podjęło współpracę z Instytutem Zwinnej Edukacji. Instytucja ta od kilku lat promuje zwinne metody organizacji pracy i zarządzania szkołami, wspiera dyrektorów i nauczycieli w procesie wprowadzania zmian polegających m. in. na odejściu od ocen cyfrowych na rzecz informacji zwrotnej. Organizacja pracy ma prowadzić do zdecydowanie większej aktywności uczniów w procesie uczenia się.

 

Bierzemy czynny udział w tych zmianach. Po serii szkoleń i warsztatów przeprowadzonych przez Instytut Zwinnej Edukacji kilku nauczycieli odeszło od wystawiania ocen cyfrowych. Było to pierwsze działanie zmierzające do realizacji idei „zwinnej edukacji”. Zaczęliśmy od małych kroków, w tym roku szkolnym (2023/2024) będziemy nabywać doświadczenia i stawiać większe kroki w tym kierunku. Mimo, iż do osiągnięcia zamierzonego celu droga jest długa, to już dzielimy się naszymi doświadczeniami z innymi. Dyrektor Małgorzata Szczepańska wraz z grupą nauczycieli (Agnieszka Stefańska, Magdalena Duda. Agnieszka Grad, Anna Nowak) wzięły udział w Międzynarodowej Konferencji o Ocenianiu, która odbyła się w Rzeszowie 19 września 2023 r. Stanowiła ona podsumowanie projektu, który był realizowany przez dwa lata przez fundację Szkoła bez Ocen, w ramach której działa IZE. Dyrektor Małgorzata Szczepańska dzieliła się swoimi i w. w. nauczycieli doświadczeniami w procesie realizacji koncepcji „zwinnej edukacji”. Przedstawiła obawy towarzyszące wprowadzaniu zmian, a także objaśniła zmiany, jakich musieliśmy dokonać w systemie naszej pracy. W przerwie konferencji uczestnicy mogli obejrzeć krótki film przygotowany przez uczniów naszej Szkoły, na którym młodzież wypowiadała się jakie korzyści dla nich przyniosły zmiany, jak czują się bez oceniania (za pomocą oceny cyfrowej) i jak w związku z tym pracują na zajęciach z chemii, historii, języka angielskiego i wychowania fizycznego.

Konferencja zgromadziła ponad 300 uczestników z całej Polski uczestniczyli w niej również goście Norwegii. Dyrektorzy i nauczyciele norweskich szkół mieszczących się w Bergen opowiadali jak wygląda system edukacji w ich kraju, wyjaśniali dlaczego w systemie norweskim nie ma oceniania za pomocą stopni, jakie instytucje i w jaki sposób wspierają norweskie szkoły.

Spośród wszystkich szkół w Polsce tylko naszemu gronu (nauczycielom i uczniom) udało się spotkać następnego dnia (20 września 2023 r.) z dyrektorami i nauczycielami z Bergen. Na tej wizycie studyjnej nauczyciele i uczniowie mieli możność wymienić się spostrzeżeniami i doświadczeniami w dziedzinie realizacji koncepcji „zwinnej edukacji”,  opowiedzieć o działaniach wolontariackich, zajęciach dodatkowych z biologii oraz najzwyczajniej porozmawiać. Świadczy to również o kompetencjach językowym naszych uczniów i przygotowaniu do tego rodzaju międzynarodowych kontaktów. Oczywiście, przewodnikami po naszej szkole byli uczniowie, którzy doskonale sprawdzili się w tej roli. Na niniejszym spotkaniu obecne też były władze samorządowe w osobach Starosty Opatowskiego Tomasza Stańka, Wicestarosty Małgorzaty Jalowskiej, członka Zarządu Powiatu Kazimierza Żółtka oraz Sekretarza Powiatu Pawła Sadraka.

Dyrektor Małgorzata Szczepańska wyjaśniła gościom jaki sposób nauczyciele pracują w zespołach scrumowych i jak stara się sprawnie zarządzać placówką. Świetną okazją do wymiany doświadczeń były lekcje chemii i historii, na których to proces uczenia i zdobywania umiejętności komunikacyjnych oparty jest o współpracę, działanie w małych grupach oraz samodzielnym dochodzeniu do wiedzy.

Podsumowaniem spotkania była merytoryczna dyskusja gości z nauczycielami i uczniami. Rozmowa dotyczyła funkcjonowania systemu oceniania, w tym pracy bez ocen cyfrowych w Polsce i Norwegii, rodzajach egzaminów, relacjach nauczyciel - uczeń.Pobyt naszych norweskich gości zakończyło się zwiedzaniem Opatowa, którym towarzyszył Wiceburmistrz Marcin Słapek.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i innym pracownikom zaangażowanym w przygotowaniu tak ważnego wydarzenia.