1 września 1939 roku rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii – II wojna światowa. Oddajemy hołd tym, którzy ponieśli śmierć w walce o wolność naszej Ojczyzny i pokój. 84 lata temu bez wypowiedzenia wojny wojska niemieckie przekroczyły granice Rzeczypospolitej. 1 września 1939 roku o godzinie 4.35 przeprowadzono zbombardowanie Wielunia. Potem nastąpił atak pancernika „Schleswig-Holstein” na Westerplatte. Tak rozpoczęła się II wojna światowa.

 

O 6.30 spiker Polskiego Radia Zbigniew Świętochowski w specjalnym komunikacie mówił: „A więc wojna. Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie publiczne i prywatne przestawiany na specjalne tory. Weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym: walka aż do zwycięstwa.”

II wojna światowa trwała od 1 września 1939 r. do 2 września 1945 r., w Europie do 8 maja 1945 r. Była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości. Szacuje się, że zginęło w niej ponad 60 milionów ludzi. Wśród ofiar było blisko 6 mln Polaków.

Pamiętamy o doświadczeniu II wojny światowej, pochylamy się nad Ofiarami i tym wszystkimi, którzy walczyli o wolność naszego kraju i pokój.