1 marca jest datą ważną dla społeczności Bartosza. Bowiem w tym dniu przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to jest dla młodzieży wyzwaniem do poznawania najnowszych informacji o antykomunistycznym podziemiu polskim - również w swoim środowisku lokalnym, do poszukiwań autorytetów, budowania świadomości narodowej, prowadzenia badań historycznych, odkrywania śladów obecności patriotów Polski powojennej w literaturze i sztuce.

Święto to zostało ogłoszone 3 lutego 2011r. i od tego czasu jest obchodzone jako jedno z najbardziej znaczących dla współczesnego pokolenia Polaków, którzy upominają się o pamięć historyczną, o swoje prawo do zbadania i poznania historii powojennej konspiracji niepodległościowej. Ważne jest to, że o to prawo upominają się ludzie młodzi, świadomi tego, jak bardzo znacząca była działalność i poświęcenie Żołnierzy Wyklętych dla budowania tożsamości powojennej Polski, bowiem w zbrojnym podziemiu działało ok. 200 tyś. osób w różnym wieku, w różnych oddziałach i formacjach, ale wszyscy stanowili świadomy opór polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. Wszyscy opowiadali się po stronie podstawowych wartości, takich jak wolność, niepodległość, prawda, poszanowanie człowieka i jego praw, także po jego śmierci. Wielu z nich zostało zamordowanych w bestialski sposób, a ciał do dziś nie odnaleziono. Ale właśnie ten fakt jeszcze bardziej mobilizuje do poszukiwań historycznych, do ciekawości poznawczej.

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych rozpowszechniana przez nauczycieli w Bartoszu i przyjmowana z ciekawością przez młodzież jest znakiem czasu. Jest wyrazem wrażliwości młodego pokolenia na los żołnierzy drugiej konspiracji, hołdem dla ich niezłomnej postawy, patriotyzmu i poświęcenia w obronie suwerenności Ojczyzny.

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania audycji przygotowanej przez uczennice klasy 2Ap: Nikolę Bukała, Wiktorię Faliszewską, Dominikę Szostak oraz Aleksandrę Wasilewską.

 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych