Na początku lampki rozświetliły szkolne korytarze, potem zawisły świąteczne ozdoby a w końcu zapach jodeł był ostatecznym znakiem, że święta tuż, tuż… Pomimo, że to bardzo trudny dla wszystkich rok, naznaczony epidemią, nie mogliśmy pozwolić, jako społeczność Bartosza, żeby święta przeszły niepostrzeżenie. Dlatego już pierwszego grudnia Samorząd Uczniowski rozpoczął odliczanie do świąt Interaktywnym Kalendarzem Adwentowym.

Zadania, które aktywowały się w kolejne dni, tworzyły atmosferę świąt, podkreślając czas wyczekiwania na Boże Narodzenie. Kalendarz to nie jedyna świąteczna inicjatywa samorządu. Można było wziąć udział w mikołajkach on - line, kodowaniu a także akcji „ Idą święta, nie o SMS-ie lecz o kartce pamiętaj”, dedykowanej wszystkim, którzy czekają na tradycyjne życzenia przesłane pocztą. To właśnie w świąteczny czas, oprócz dostatku i spokoju, chcemy przeżyć chwile tak często nazywane magicznymi. Ich wyjątkowość może spełnić się tylko w relacji z drugim człowiekiem. Dlatego pamiętaliśmy o osobach związanych z naszą szkołą, o tych, którzy niegdyś budowali jej codzienność a dziś pozostają na emeryturach.

Zostali oni obdarowania świątecznymi stroikami, wykonanymi własnoręcznie przez wolontariuszy uczniów i nauczycieli. Trafiły one również za pośrednictwem Pani Prezes Moniki Gębskiej do opatowskiego szpitala. Mamy nadzieję, że umilą czas świąt spędzanych w tak wymagającej i odpowiedzialnej pracy. Pamiętaliśmy o osobach i instytucjach, które wspierają naszą szkołę i nie mogło ich zabraknąć wśród obdarowanych upominkiem i życzeniami, należą do nich: Pan Starosta Tomasz Staniek, Pani Starosta Małgorzata Jalowska, Burmistrzowie Miasta i Gminy Opatów, Dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kierownik Powiatowego Urzędu Pracy a także Pani Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1. Wszędzie spotkaliśmy się z bardzo miłym odbiorem i wdzięcznością. To dla nas znak, że warto poświecić swój czas, dołożyć starań, by wywołać uśmiech na twarzy drugiej osoby. Święta Bożego Narodzenia to również czas, kiedy zwierzęta przemawiają ludzkim głosem…, dlatego im również społeczność Bartosza przyszła z pomocą, organizując zbiórkę dla zwierząt. Kilogramy karmy, koce, akcesoria, psie zabawki zostały dostarczone do sandomierskiego Przytuliska na Wiśniowej w Sandomierzu, wspierając działalność schroniska.

Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i osobom, które włączyły się w akcję Bartosz na święta 2020.