Warszawa, to miasto, które zawsze ma coś ciekawego do zaoferowania, gdzie historia harmonijnie współistnieje z nowoczesnością. Oznaką tego są bez wątpienia różnorodne wystawy, ekspozycje, które można odwiedzić niemal przez cały rok. Jedna z nich dotyczyła twórczości Gustawa Klimta - jednego z najbardziej znanych europejskich i światowych malarzy XX wieku. I na tę właśnie wystawę wybrali się uczniowie klas pierwszych opatowskiego Bartosza wraz z wychowawcami w dniu 29.05. 2024 r.

Innowacyjna forma prezentacji sztuki pozwoliła na doświadczenie twórczości austriackiego mistrza w zupełnie nowy sposób. Wystawa łączyła projekcje multimedialne, muzykę oraz interaktywne instalacje, tworząc wrażenie, że jesteśmy częścią obrazów Klimta.  Głównym punktem programu wystawy były słynne dzieła, takie jak "Pocałunek" czy "Złota Adele", które dzięki zaawansowanej technologii ożywały na oczach zwiedzających. Projekcje na ścianach, podłodze i suficie sprawiały, że każdy krok w przestrzeni wystawy odkrywał nowe detale i kolory.

 

Po opuszczeniu wystawy na naszych uczniów czekał przewodnik, który zaprosił młodzież na krótki spacer po stolicy. W niezwykle ciekawy sposób opowiedział o najważniejszych zabytkach na trasie od Starego Miasta do Placu Teatralnego. Był to Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta, Pomnik Syrenki Warszawskiej, Barbakan Warszawski, Pomnik Małego Powstańca, Kościół św. Anny, Pałac Prezydencki. Podczas zwiedzania uczniowie mieli okazję zobaczyć zmianę warty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. To wyjątkowe wydarzenie odbywa się regularnie, a jego ceremonia jest uroczysta i pełna symboliki.

Wycieczka do Warszawy, podczas której uczniowie zwiedzili immersyjną wystawę Gustava Klimta oraz odkryli uroki stolicy, była niezwykle wartościowym doświadczeniem edukacyjnym i kulturalnym. Dzięki wystawie uczniowie mieli okazję zanurzyć się w świat sztuki secesyjnej, poznając bliżej twórczość i styl tego wybitnego artysty, poprzez nowoczesne, multimedialne prezentacje. Spacer po Warszawie pozwolił im z kolei na poznanie ważnych zabytków i miejsc historycznych. Wycieczka nie tylko wzbogaciła wiedzę o historii i kulturze młodzieży, ale również umożliwiła integrację i wspólne przeżycie wyjątkowych chwil w sercu Polski.