105 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, to wielkie święto naszej Ojczyzny. Uroczyście obchodzimy ten dzień, pamiętając o wielu pokoleniach Polaków, którzy swoją determinacją w walce o odzyskanie niepodległości, poświęcali swoje życie. W tym dniu oddajemy Im hołd, bowiem ich wytrwałość, bezkompromisowość, zdecydowanie doprowadziły do ziszczenia  marzeń, modlitw i pragnień wielu pokoleń Polaków dotyczących odzyskania własnej Ojczyzny. Upamiętnieniem tego szczególnego święta była uroczysta akademia, która odbyła się w dniu 09. 11. 2023 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Bartosza Głowackiego w Opatowie. Przebiegała ona pod hasłem patriotyzmu, to pojęcie bowiem wybrzmiewało w czasie tej uroczystości wielokrotnie.

 

O patriotyzmie mówiła pani dyrektor Małgorzata Szczepańska, otwierając uroczystość. Wspominała o potrzebie pielęgnowania świadomości i tożsamości narodowej oraz potrzebie przygotowania młodych Polaków do realizowania patriotyzmu we współczesnych realiach. Do pojęcia patriotyzmu odwoływali się w czasie uroczystości zaproszeni goście: pan Kazimierz Mądzik - Świętokrzyski Kurator Oświaty i pani Małorzata Jalowska - Wicestarosta Powiatu Opatowskiego, podkreślając niezwykłą rolę, jaką odgrywali i nadal odgrywają w wychowaniu młodego pokolenia w duchu patriotyzmu - nauczyciele.

O patriotyzmie mówili w czasie uroczystości nasi uczniowie, określając,  jak rozumiejąc to pojęcie. Dla młodzieży naszego liceum patriotyzm to przede wszystkim dbałość o symbole narodowe, uczestnictwo w ważnych świętach narodowych, w tym w dniu 11 listopada, możliwość głosowania w wyborach, kultywowanie tradycji i świąt narodowych, pamięć i szacunek dla historii naszego kraju i upamiętnienie osób walczących dla wolnej Polski.

Pojęcie to podobnie rozumieją nasi nauczyciele, w trakcie sondy przeprowadzonej wśród społeczności szkolnej wybrzmiewały słowa związane ze znajomością historii, tożsamością i świadomością narodową, dbałością o symbole narodowe, pamięcią o historii i tradycji, szacunkiem do innych, a także kupowanie polskich produktów i spędzanie czasu wolnego w naszym pięknym kraju.

Okazją do sprawdzenia ile wie o okolicznościach odzyskania niepodległości nasza młodzież był quiz historyczny,  przeprowadzony wśród uczniów naszego liceum. Największą wiedzą dotyczącą tego wydarzenia  wykazali się uczniowie klasy 1C, zajmując pierwsze miejsce w tej rywalizacji, na drugim miejscu uplasowali się uczniowie klasy 3A, a trzecie miejsce zajęli przedstawiciele klasy 3C.

Ta szczególna uroczystość stała się także okazją do uhonorowania medalami KEN nauczycieli pracujących w naszej szkole, to szczególne wyróżnienie z rąk pana Kazimierza Mądzika Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty otrzymały panie: Agnieszka Miśkiewicz, Małgorzata Stępień i Monika Wosik.

Uroczystość zakończyły życzenia wypowiedziane przez Panią Dyrektor Małgorzatę Szczepańską „Życzę Państwu, aby Święto Narodowe uświadamiało nam, że bycie Polakiem to duma z ponad tysiącletniej historii, zapoczątkowanej Chrztem Polski, niech to Święto buduje w nas poczucie jedności i wspólnoty narodowej, niech pozwala nam dostrzegać piękno i dobro Ojczystego Domu, daje nadzieję na przyszłość oraz uczy nas umiłowania wszystkiego, co Polskę stanowi”.