10 września  2023 r. uczniowie klas 1c i1d o profilu biologiczno-chemicznym uczestniczyli w odmiennej lekcji biologii,  opartej o poznawanie ludzkiego ciała na podstawie ekspozycji Body Worlds - autorstwa  Gunthera von Hagensa w Katowicach. Ekspozycja opowiada o cudzie złożoności i kruchości ludzkiego ciała. Inspiruje do życia z zachowaniem witalności i pełni sił.

 Wystawa prezentuje autentyczne ludzkie ciała i fascynujące instalacje multimedialne, pozwala odkryć tajemnice i zagadki ludzkiego organizmu. Wszystkie eksponaty, które znajdują się na wystawie, a jest ich ponad 160 są prawdziwe. Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. Ekspozycja przedstawia ciało nie tylko jako podstawę naszej fizycznej egzystencji, ale także jako zwierciadło naszego własnego stylu życia.  Wiedza zdobyta na wystawie podkreśla poczucie własnej bezbronności oraz wartości własnego zdrowia, jednocześnie ucząc, jak lepiej dbać o siebie. Wystawa kładzie ogromny nacisk na edukację, przez co zachęca uczniów do przeniesienia wiedzy podręcznikowej w praktyczną naukę anatomii i czerpanie wiedzy „z pierwszej ręki”. Wartość edukacyjna projektu została bardzo wysoko oceniona przez wiele instytucji naukowych z całego świata.

Uczniowie Bartosza z ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w fascynującej „lekcji” anatomii, poznając tajniki ludzkiego ciała. Dzięki wystawie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat funkcjonowania własnego organizmu i zagrożeń, które sami na siebie, sprowadzamy (np. niewłaściwie odżywiając się, zatruwając środowisko, stosując różnorodne używki).

Wyjazd nie tylko dostarczył niesamowitych wrażeń naukowych. Był również okazją do integracji uczniów klas pierwszych oraz budowania relacji z wychowawcami-p. Małgorzatą Stępień i p. Anetą Kucharczyk oraz nauczycielem biologii - p. Ewą Basak.

Młodzież z niecierpliwością czeka na kolejne tego typu wyjazdy.