29 listopada 2022  roku uczniowie klasy IIIa o profilu prawniczo-medialnym Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie mieli okazję uczestniczyć w rozprawach sądowych w Sądzie Rejonowym w Opatowie. Młodzież  niemal cały dzień obserwowała pracę sędziego Artura Łukawskiego. Pierwsza sprawa, która pojawiła się na wokandzie, była lekcją sądownictwa, ale także zagrożeń współczesnego świata. Dotyczyła bowiem kradzieży pieniędzy z konta wskutek oszustwa internetowego. Osoba pokrzywdzona zmarła, więc jej dług odziedziczyła krewna i to ona przy wsparciu adwokata postanowiła szukać sprawiedliwości w sądzie. Wyrok w tej sprawie został odroczony.

 

Kolejna rozprawa dotyczyła pobicia. Sprawca przyznał się do winy i postanowił dobrowolnie poddać się uzgodnionej karze, dzięki czemu uprościł pracę sądu. Okazało się też, że jest on recydywistą, stąd sędzia podwoił przysługujący mu najniższy wyrok kary i skazał na pół roku więzienia.

Interesująca okazała się także sprawa dotycząca długu alimentacyjnego. Licealiści mogli się dowiedzieć, jak wygląda sytuacja dzieci, których rodzice się nimi nie interesują i nie czują się w obowiązku zadbać o ich potrzeby. W tym momencie młodzież mogła posłuchać ciekawej linii obrony pani mecenas. Jednak sędzia pozostał nieugięty i stanął po stronie córki oskarżonego, zobowiązując go do regularnego płacenia na dziecko pod groźbą więzienia.

Dla przyszłych prawników z Bartosza był to bardzo ciekawy i emocjonujący dzień z prawem „na żywo”, podczas którego mogli obserwować pracę sędziego, oskarżyciela, obrońcy, a nawet protokolanta. Licealiści zapoznali się jedynie z kilkoma sprawami sądowymi, które jednak dają obraz, jak różnorodne mogą być zagadnienia, których rozstrzygnięcie zapada w sądzie.

Uczniowie klasy IIIa wraz z wychowawczynią Joanną Lawędą dziękują panu sędziemu Arturowi Łukawskiemu oraz prezesowi Sądu Rejonowego Marcinowi Bąkowi w Opatowie za umożliwienie udziału w ciekawych zajęciach.