21 listopada 2022r. gościliśmy w „Bartoszu” pana Grzegorza Chachurę , podróżnika z grupy Trzask, który tym razem zabrał nas na ciekawą wyprawę do Kenii. Ten wschodnioafrykański kraj położony nad Oceanem Indyjskim słynie z najlepszych biegaczy świata, a także wspaniałej przyrody i wielkiej różnorodności zwierząt.  Barwna opowieść ilustrowana licznymi slajdami i rekwizytami przywiezionymi z wyprawy, przybliżyła uczniom topografię, faunę, florę, kulturę i obyczaje panujące w tym regionie geograficznym oraz umożliwiła porównanie swoich warunków życia z kenijskimi.

 

Opowieść urozmaicona była anegdotami opartymi na przeżyciach podróżnika. Uczniowie poznali  stolicę Keni – Nairobi – gdzie podróżuje się zbiorowymi, barwnie pomalowanymi, ciasnymi taksówkami, nazywanymi matatu oraz Mombasę – największe miasto na kenijskim wybrzeżu Oceanu Indyjskiego, w którym językiem kontaktowym jest suahili, gdzie czuje się arabskie klimaty, gdyż miasto w XI w. założyli handlarze arabscy. Tę część Kenii warto odwiedzić ze względu na piękne plaże i ciepłe wody Oceanu Indyjskiego. Następnie, trasa wyprawy wiodła przez afrykańskie łąki, zwane sawanną. Uczniowie zwiedzili rezerwat narodowy Masai Mara, gdzie podczas safari, zobaczyli zwierzęta będące symbolem fauny afrykańskiej, zaliczane do Wielkiej Afrykańskiej Piątki. Odwiedzili również wioskę Masajów, poznając ich zwyczaje i tradycje. Dowiedzieli się m.in. o ciekawym rytuale Masajów, jakim jest taniec adamu, będący rywalizacją o względy kobiet.

Na zakończenie kenijskiej podróży uczestnicy spotkania  odwiedzili jeszcze sierociniec dla małych słoników i miejsce, w którym można pogłaskać – a nawet pokarmić żyrafy. Dodatkową atrakcją tego spotkania były rekwizyty, które można było nie tylko dotknąć, ale również przymierzyć - stroje i ozdoby Masajów, a także sandały uszyte z … opony samochodowej. Opowieść pełna humoru, wspaniałych zdjęć i ciekawostek skupiła uwagę słuchaczy, a może dla niektórych stanie się inspiracją do samodzielnego odkrywania tych bliskich i dalekich zakątków świata?

Organizatorkami spotkania były nauczycielki geografii: p.M.Kołodziej i p.M.Stępień.