W dniach 17-19 października 2022 r. młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie uczestnicząca w projekcie Centrum Mistrzostwa Informatycznego wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do Krakowa, Chorzowa oraz Katowic. Celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy z informatyki oraz fizyki. Pierwszego dnia w Krakowie uczniowie odwiedzili Muzeum Elektroniki i Gier Komputerowych, gdzie odbyły się zajęcia z elektrostatyki z wykorzystaniem generatora van der Graffa a później młodzież spędziła czas grając w gry komputerowe z lat osiemdziesiątych. Następnie uczestnicy projektu udali się na Akademię Górniczo-Hutniczą, gdzie podczas zajęć pokazowych mogli zapoznać się z zagadnieniami z zakresu fal dźwiękowych oraz optyki.

 

Drugiego dnia, w drodze do Chorzowa, uczniowie mieli możliwość odwiedzenia Ojcowskiego Parku Krajobrazowego ze słynną Maczugą Herkulesa. W chorzowskim Planetarium odbyły się zajęcia dotyczące badań kosmosu oraz prezentacja filmu popularno-naukowego „Zorze polarne”.

Ostatni dzień to pobyt w Katowicach. Celem odwiedzenia tego miasta były warsztaty z informatyki w Muzeum Komputerów i Informatyki. Jest to jedyne muzeum w Polsce oraz Europie, w którym zgromadzone jest około 5 tysięcy eksponatów, przy czym na eskpozycji stałej jest ich około 400. W muzeum odbył się wykład pt. „Jak człowiek dogadał się z maszyną”, po którym uczniowie zapoznali się z historią komputerów, począwszy od lat 60. do końca ubiegłego wieku. Niektóre z dawnych eksponatów udostępnione są dla zwiedzających, dzięki czemu młodzież mogła przekonać się jak zmieniała się technologia komputerowa na przestrzeni lat.