W piątek 2 października 2020r. w opatowskim Bartoszu odbyło się spotkanie wybitnego Absolwenta Szkoły – Pana Profesora Piotra Religi, rocznik matury 1991, obecnie profesora Instytutu Karolinska w Solnej w Szwecji oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, szefa zespołu naukowców pracujących nad szczepionką na raka złośliwego, z obecnym pokoleniem uczniów klas biologicznych. Profesor Piotr Religa na spotkaniu z młodzieżą przedstawił swoją drogę naukową, koncentrując się na wartościach oraz cechach osobowości i postawie życiowej, która doprowadziła go do obecnej pozycji zawodowej.

 

Piotr Religa w czasie edukacji licealnej pasjonował się naukami przyrodniczymi. Został laureatem olimpiady biologicznej, co otworzyło mu drogę do wyboru kierunku studiów biologicznych. Zdecydował się na studia medyczne. Jednak wiedza medyczna uzyskana w kształceniu akademickim okazała się dla Niego niewystarczająca. Piotr Religa uważa, że wiedza z książek gdzieś się kończy i należy podjąć nowe badania. Dlatego zainteresował się biologią molekularną, komórkami macierzystymi i ich wykorzystaniem oraz badaniami genetycznymi. Swoje obserwacje prowadził początkowo na zwierzętach – myszach, bowiem takie doświadczenia są szybkie, tanie, a ich efekty można wykorzystać w odniesieniu do ludzi. Dotyczyły one namnażania się komórek rakowych.

Profesor Piotr Religa wyjaśnił również, że bardzo ważną rolę w leczeniu różnych chorób wirusowych, ciężkich, trudnych, np. czarnej ospie, odegrały szczepionki. Dlatego obecnie pracuje On nad wynalezieniem szczepionki przeciw nowotworom, ponieważ badania, które przeprowadził, wskazują, że przyczyną niektórych odmian guzów, czyli nowotworów, są zakażenia wirusowe.  W swojej wypowiedzi zaznaczył, że prace badawcze o takim zasięgu są trudne, często nie przynoszą zamierzonych efektów, ale według Profesora Piotra Religi metoda prób i licznych niepowodzeń jest wpisana w prace naukowców. Trzeba nabrać dystansu wobec porażek i podejmować kolejne próby, aby któraś z nich zakończyła się sukcesem.

W przesłaniu skierowanym do obecnych uczniów Szkoły Piotr Religa wskazał, że ciekawość świata jest głównym czynnikiem rozwoju nauki. Ponadto człowiek powinien mieć swoje zainteresowania, pasje, cele życiowe, które powinien konsekwentnie, systematycznie realizować, wykazując się pracowitością i cierpliwością, niezależnie, jakiej dziedziny życia one dotyczą.

Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor Małgorzata Szczepańska zapewniła, że Bartosz jest zawsze otwarty na spotkania z absolwentami, którzy są dumą Szkoły, autorytetami dla następnych pokoleń. Ich osiągnięcia stanowią motywację dla młodszych roczników uczniów, są radością dla nauczycieli i nadzieją dla świata.