W dniach 10-14 sierpnia br. w Zespole Szkół Nr 2 w Opatowie odbyło się 30. godzinne szkolenie obsługi bezzałogowych statków powietrznych (BSP) zwanych potocznie dronami. W szkoleniu wzięło udział dwóch nauczycieli oraz czterech uczniów Technikum Informatycznego. Szkolenie składało się z dwóch modułów: część teoretyczna oraz praktyczna. W części teoretycznej przedstawione zostały zagadnienia związane z prawem lotniczym, bezpieczeństwie wykonywania lotów i sytuacji niebezpiecznych, zasad wykonywania lotów oraz obsłudze, budowie i działaniu systemów bezzałogowych statków powietrznych.Część praktyczna obejmowała naukę oraz umiejętność pilotażu drona oraz obsługi urządzeń rejestrujących.

 Wiedza teoretyczna i umiejętności pilotażu BSP zweryfikowane zostały egzaminem teoretycznym i praktycznym, których zaliczenie jest wymagane do uzyskania świadectwa UAVO, czyli operatora bezzałogowego statku powietrznego. Miło jest nam poinformować, że wszyscy uczestnicy szkolenia pomyślnie zdali egzaminy co umożliwia pilotowanie bezzałogowych statków powietrznych o wadze do 5 kilogramów.

Szkolenie odbyło się w ramach projektu „Czas na profesjonalistów - podniesienie jakości kształcenia zawodowego w Powiecie Opatowskim”, którego szkolnym koordynatorem jest nauczyciel fizyki pan Mirosław Pargieła.