Wystawy historyczne
czwartek, 19 marca 2020 10:21

Na przełomie lutego i marca w naszej szkole gościła wystawa IPN zatytułowana: „Miednoje policyjny Katyń”. Wystawa została zaproponowana młodzieży w związku z 80. rocznica zbrodni katyńskiej przypadająca na kwiecień b.r. Plansze wystawowe przedstawiały przyczyny eksterminacji Polaków na nieludzkiej ziemi, dokumenty dotyczące wyroku na Polakach oraz szereg konkretnych nazwisk kielczan zamordowanych w Miednoje. Wystawa stała się okazją do przypomnienia nazwisk mieszkańców powiatu opatowskiego, którzy zginęli w Miednoje oraz Katyniu. Młodzież w dużym zainteresowaniem obejrzała wystawę przygotowana przez Małgorzatę Grządziel.

 

Wystawa pt. „W służbie Rzeczpospolitej. Pułkownik Józef Hartman 1898-1979". W miesiącu marcu w naszej szkole gościła wystawa z Archiwum Państwowego w Kielcach zatytułowana „W służbie Rzeczpospolitej. Pułkownik Józef Hartman 1898-1979". Na kilkudziesięciu planszach zostały umieszczone fotografie opisujące życie i działalność Pułkownika Józefa Hartmana, który był adiutantem Prezydenta RP Ignacego Mościckiego, żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie. Nazywany był również „ojcem cichociemnych”, z racji tego, że pełnił funkcje komendanta ośrodka szkoleniowego w Audley End. Józef Hartman był synem ziemi świętokrzyskiej niewątpliwie zasłużony dla niepodległości Polski, o czym świadczą liczne odznaczenia i nagrody. Warto przypominać tak ważne postacie i poznawać z nimi młodzież, która poszukuje wzorców do naśladowania.

 
Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej...