Z Bartosza po marzenia
środa, 18 grudnia 2019 08:00

„Z Bartosza po marzenia …” to cykl artykułów poświęconych absolwentom Liceum Ogólnokształcącego im. B. Głowackiego w Opatowie, którzy po opuszczeniu murów szkoły zrealizowali swe pasje, marzenia, na bazie tego, co wynieśli z opatowskiego Bartosza. Pierwszy artykuł z tego cyklu poświęcony jest Piotrowi Wawrzyńczakowi.

PIOTR WAWRZYŃCZAK to absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie, rocznik matury 2014. Z czasów szkolnych zapamiętany został jako uśmiechnięty, nieustannie żartujący młody człowiek, urodzony do ról kabaretowych, który nawet poważne sytuacje potrafił przemienić w fantazyjne skecze.

Po ukończeniu studiów na kierunku fizyka nie podjął pracy w swym zawodzie związanym z naukami ścisłymi, lecz wrócił do rodzinnej miejscowości – do Kunic – i przejął gospodarstwo rolne po dziadku. Gospodarstwo to było prowadzone w sposób tradycyjny, poziomem kultury agrarnej nie odbiegało od innych w tym regionie. Nie przyciągało ani nowoczesnością, ani wizją dużych dochodów. Mimo to młody magister wybrał to miejsce na realizację swych życiowych planów i pasji.

 

Piotr Wawrzyńczak od najmłodszych lat zafascynowany był Stanami Zjednoczonymi i tamtejszą koncepcją rolnictwa, opierającą się na istnieniu ogromnych obszarowo farm rolniczych. Cenił również amerykańskie przywiązanie do wolności i jej rozumienie. Te fascynacje urzeczywistnił uczestnictwem w programie wymiany młodych rolników organizowanym przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych we współpracy z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Dzięki temu wyjechał na 5 tygodni do USA – do Teksasu. Dziś mówi, że spełniły się jego największe marzenia: „Byłem prawdziwym amerykańskim farmerem. Miałem okazję uczestniczyć w żniwach kukurydzianych, jeździłem również prawdziwymi amerykańskimi ciężarówkami na skup zboża na granicy meksykańskiej. Poznałem dużo ludzi, z niektórymi nadal utrzymuję kontakt. Poza tym byłem na prawdziwym koncercie country.”

Młody rolnik z Kunic ma też kolejne marzenia – chce powiększyć swoje gospodarstwo rolne, kupić amerykańskiego pikapa i co kilka lat odwiedzać poznanych, zaprzyjaźnionych farmerów z Teksasu.

 

Marzenia można więc spełniać tu i teraz. Szkoła – Liceum Ogólnokształcące im. Bartosza Głowackiego w Opatowie, której absolwentem jest Piotr Wawrzyńczak, pomaga jedynie w ich realizacji.

 
Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej...