Co ma światło poprzecznego
poniedziałek, 16 grudnia 2019 13:01

Co ma światło „poprzecznego” oraz zagadnienia dotyczące azotu to temat zajęć popularnonaukowych, które odbyły się 12 grudnia 2019 r. w opatowskim „Bartoszu”. Licealiści wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez wykładowców i studentów Wydziału Fizyki  i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa. Uczniowie poznawali fizykę poprzez eksperyment i doświadczenia na ciekłym azocie. Zajęcia rozpoczęły się od wykładu dr inż. Pawła Janowskiego, pełnomocnika dziekana ds. promocji wydziału fizyki AGH, który przybliżył zagadnienia związane z polaryzacją światła.

 

Równolegle z trwającym wykładem studenci odwiedzili Szkołę Podstawową Nr 2 w Opatowie, gdzie ósmoklasistom zaprezentowali ciekawe doświadczenia z ciekłym azotem, m. in. wybuch azotowy. Uczniowie poza tematyką związaną z azotem mogli poznać kwestie związane ze składem powietrza, wpływem atmosfery ziemskiej na żywe organizmy czy też zasadą działania silników rakietowych.

Jak podkreśliła Pani Dyrektor Małgorzata Szczepańska, fizyka to nie tylko tablica, zadania i książka. Poprzez udział w takich zajęciach lub dzięki ćwiczeniom laboratoryjnym uczniowie mają możliwość zastosowania wiedzy zdobytej w szkole w doświadczeniach praktycznych. Spotkanie było możliwe dzięki inicjatywie i zaangażowaniu nauczyciela fizyki opatowskiego Bartosza - pana Mirosława Pargieły, absolwenta krakowskiej AGH, który od wielu lat współpracuje z uczelnią.

Foto: Jakub Wiącek (kl. IB)

 
Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej...