Europejski Tydzień Sportu w Bartoszu
wtorek, 08 października 2019 08:10

Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą na celu promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Tydzień ten zapoczątkował nowe działania oraz opierał się na już istniejących, udanych przedsięwzięciach o charakterze europejskim, krajowym, regionalnym i lokalnym. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) miała na celu zachęcenie uczniów, pracowników szkoły i rodziców do aktywnego trybu życia. Tegoroczna, piąta już edycja Europejskiego Tygodnia Sportu była największym wydarzeniem organizowanym na terenie Europy od 2014 roku.

24 września w Liceum Ogólnokształcącym im. B. Głowackiego w Opatowie odbyły się rozgrywki sportowe, podczas których zespoły złożone z uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców, rywalizowały w turnieju piłki siatkowej i innych rozgrywek sportowych. W turnieju wzięło udział 70 osób i licznie zgromadzona publiczność. Część sportową Europejskiego Tygodnia Sportu w Bartoszu zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego: J. Cheba, A. Waszczyk, M. Zając.

Z kolei 25września przeprowadzona została prelekcja na temat znaczenia dla człowieka ruchu, odżywiania, snu i sposobu oddychania. Poruszone były zagadnienia takie jak: siedzący tryb życia i dysfunkcje z nim związane, poprawne wzorce ruchowe, rodzaje treningów, trening a rekreacja ruchowa, sprawnie działający układ pokarmowy, jelita – drugi mózg, rekomendowane i nierekomendowane źródła białek, tłuszczy i węglowodanów, wcześniejsze dojrzewanie dzieci, wpływ niebieskiego światła na nocną regenerację, trening mindfulnessi medytacja, rola odpoczynku. Poinformowano także o projekcie „Siłownia – bezpieczny start” realizowanym w szkole od ubiegłego roku. Ta część prowadzona była przez dwoje trenerów personalnych, zajmujących się również dietetyką i dietoterapią-Monikę Czerwińską oraz Arkadiusza Glebowicza oraz przez ucznia Bartosza Lebiodę  – uczestnika projektu „Siłownia – bezpieczny start”. Licealista  opowiadał  o swoich wrażeniach z uczestnictwa w projekcie oraz o tym, jak łączy swoje treningi z obowiązkami szkolnymi, o błędnym wyobrażeniu na temat treningu siłowego oraz o jego pozytywnych stronach.

W prelekcji wzięły udział klasy drugie, do których głównie  skierowana jest II edycja projektu „Siłownia – bezpieczny start”. Z całej szkoły wytypowane zostanie 15 osób, które przez pół roku będą brały  udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych związanych z treningiem siłowym oraz medycznym.

Wszystkie zainteresowane osoby, które  chcą uczestniczyć w projekcie, mogą do połowy października składać podania z krótkim uzasadnieniem  do współautora i współprowadzącego projekt - Moniki Czerwińskiej.

Europejski Tydzień Sportu zakończył pokaz  pierwszej pomocy przedmedycznej, jaki  30 września w Szkole Podstawowej we Włostowie przeprowadziła Szkolna Grupa Ratownicza „Bartosza” z klas medycznych oraz ratownictwa medycznego. Uczniowie szkoły podstawowej dowiedzieli się, jak ważna  jest  znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy i jak należy zachowywać się w sytuacji zadławienia, omdlenia i epilepsji. Z zaangażowaniem ćwiczyli  także ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej  oraz prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Opiekunem grupy jest Bożena Domagała-Rej.

 
Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej...