Za drzwiami prosektorium. Uczniowie „Bartosza” uczyli się anatomii na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie
wtorek, 18 czerwca 2019 09:13

Piątek 7 czerwca 2019 był dniem wyczekiwanym przez uczniów „Bartosza” z klas medycznych, ratownictwa medycznego i fizjoterapii oraz prawniczo-medialnych, którzy realizują rozszerzoną biologię. Tego dnia, dzięki pani Ewie Basak, która nawiązała współpracę z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, wyjechali na zajęcia z anatomii.  Zaplanowany wyjazd od początku wzbudzał wiele emocji, bo zajęcia licealistów w prestiżowej uczelni, to niesamowite dla nich wyróżnienie. Przywitani serdecznie przez pana doktora Jacka Baja, z należną powagą przekroczyli drzwi Katedry Anatomii Człowieka, nad którymi widniał napis: „Tu umarli służą żywym”.

Po zapoznaniu z najważniejszymi informacjami dotyczącymi uczelni, specyfiki studiów medycznych, zostali wprowadzeni w świat anatomii, by za chwilę przeżyć coś niebywałego. Spreparowane narządy ludzkie, płody, odlewy anatomiczne, plansze, które znajdowały sie w gablotach uświadomiły młodzieży jak niezwykłym, skomplikowanym i misternym dziełem jest człowiek, ale też, jak kruche jest ludzkie istnienie. Z zadumą, może też trochę z niepewnością i lękiem przekraczali kolejne drzwi, tym razem Sali Prosektoryjnej Zakładu Anatomii Prawidłowej. W powietrzu unosił się delikatnie zapach formaliny. Pan dr n. med. Jacek Baj demonstrował uczniom narządy ludzkie: serce, mózg, wątrobę, jelita oraz spokojnie i wnikliwie objaśniał ich strukturę i funkcje. Pomagała mu wolontariuszka - studentka II roku medycyny.

Druga część zajęć to nauka na „żywym materiale”, czyli mini kurs badania ultrasonograficznego. Charakteryzuje się ono dużą dokładnością i umożliwia wykrywanie w narządach nawet bardzo małych zmian. Swego ciała użyczył Michał, dzięki czemu został porządnie przebadany w obszarze jamy brzusznej, klatki piersiowej, szyi, głowy, a licealiści mieli możliwość poznać zasady działania USG.

Na zakończenie Pani dyrektor Małgorzata Szczepańska oraz pani Ewa Basak i pani Bożena Domagała-Rej podziękowały wykładowcy za wspaniałe zajęcia dla młodzieży oraz wręczyły słodki upominek i filiżankę z logiem „Bartosza”.

Pełni wrażeń, indywidualnych przemyśleń uczniowie z opiekunkami udali się na Stare Miasto w Lublinie, by, spacerując urokliwymi uliczkami, ochłonąć po mega dawce emocji i jakże ważnej wiedzy z anatomii człowieka.

 
Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej...