Młodzież z klasy medycznej oraz ratownictwa medycznego i fizjoterapii na zajęciach w Zakładzie Rehabilitacji TOP MEDICUS w Opatowie
poniedziałek, 17 czerwca 2019 13:02

„Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu” Wojciech Oczko

W czwartek 06.06.19 uczniowie klasy 2c-medycznej oraz ratownictwa medycznego i fizjoterapii pod opieką pani Ewy Basak i pani Barbary Szczechury uczestniczyli w warsztatach fizjoterapeutycznych w Zakładzie Rehabilitacji TOP MEDICUS w Opatowie.

W tajniki specyfiki zawodu fizjoterapeuty wprowadziła uczniów pani mgr Magdalena Różalska-kierownik Zakładu, absolwentka fizjoterapii na AWF w Krakowie, także absolwentka, „Bartosza”. Pani Magda Różalska przybliżyła młodzieży metody leczenia środkami naturalnymi, opartymi na różnych formach energii fizycznej, występującej w środowisku człowieka, takich jak ruch, bodźce termiczne, kinetyczne, mechaniczne, elektryczne, świetlne oraz chemiczne. Podkreśliła, że fizjoterapia jest integralną częścią obszaru nauk medycznych, a fizjoterapeuci leczą dysfunkcje układu nerwowo-mięśniowego, mięśniowo-szkieletowego, sercowo-naczyniowego i oddechowego.

Podczas warsztatów uczniowie wcielili sie w rolę pacjentów i mogli przekonać się o leczniczym działaniu zabiegów będących w ofercie Zakładu Rehabilitacji TOP MEDICUS w zakresie:

- fizykoterapii - laser, prądy, ultradźwięki, pole magnetyczne, diatermia krótkofalowa, krioterapia, sollux

- wodolecznictwa - kąpiel wirowa kończyn górnych i dolnych

- kinezyterapii - ćwiczenia czynne w odciążeniu, ćwiczenia czynne z oporem, ćwiczenia wzmacniające na przyrządach

- masaż ręczny leczniczy

- To były interesujące zajęcia, pozwalające nam spojrzeć na pracę fizjoterapeuty z dwóch perspektyw-rehabilitanta i pacjenta- podsumowali uczniowie.-To praca z pacjentem, a więc człowiekiem chorym, trzeba mieć wielką cierpliwość i wyrozumiałość – podkreślili.

-Bardzo często ludzie nie doceniają zalet dobrze dobranej terapii, która może przynieść świetne rezultaty i pozwolić poprawić jakość życia. Uświadamiają sobie jak bardzo przydatna jest rehabilitacja dopiero wtedy, kiedy muszą walczyć o własne zdrowie, a leki już nie pomagają.Celem zajęć było uświadomienie uczniom, jak ważna jest rehabilitacja, ale także dbałość o swoje zdrowie, właściwą postawę ciała, aktywność fizyczną i sportową. - powiedziała pani Ewa Basak, nauczycielka biologii, koordynatorka współpracy szkoły z TOP MEDICUS.

 
Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej...