Hejt stop!
piątek, 31 maja 2019 08:22

W dniu 27 maja 2019 roku w opatowskim Bartoszu miały miejsce obchody pierwszej edycji „Dnia bez hejtu”. Brali w niej udział uczniowie klas pierwszych, drugich oraz delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Opatowie. Pomysłodawcami oraz organizatorami byli uczniowie klasy 1c wraz z paniami - Zuzanną Herbuś, Ewą Siwecką oraz Agnieszką Miśkiewicz. Wydarzenie było objęte patronatem naukowym Pani dr Małgorzaty Majewskiej – wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w Zakładzie Nowych Mediów Instytutu Dziennikarstwa Mediów i Komunikacji Społecznej. Pomocą merytoryczną służyli eksperci – pracownik Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Opatowie – Pani Wioleta Partyka-Drożdżal oraz Rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Opatowie – Pani Agata Frejlich.

Celem spotkania było wyjaśnienie młodzieży czym jest hejt, jakie są skutki psychiczne i prawne stosowania hejtu oraz jak skutecznie walczyć z tym zjawiskiem. Po powitaniu zebranych gości, odbył się wykład Pani Ewy Siweckiej pod tytułem: „Hejt, jako zjawisko językowe”, który wyjaśnił, jakie jest podłoże językowe  hejtu i skąd się on wywodzi oraz  jakie są jego przykłady z przestrzeni publicznej. Następnie zostały zaprezentowane scenki inspirowane rzeczywistością, w których uczniowie pokazywali różne, alternatywne rozwiązania w momencie, gdy dotyka nas hejt. Młodzież miała możliwość zadawania pytań kierowanych do ekspertów, dotyczących zachowania w takich sytuacjach.

Na uwagę zasługuje fakt, że impreza była zainicjowana i zorganizowana przez uczniów najmłodszej klasy naszej szkoły. Młodzież bardzo aktywnie zaangażowała się w przygotowanie tego przedsięwzięcia, nawiązując kontakt ze środowiskiem akademickim w osobie Pani dr Małgorzaty Majewskiej, która doceniła pionierstwo takiej inicjatywy w naszym regionie.

Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniu „Bartosz mówi: STOP Hejt” społeczność szkoły poznała zagrożenia oraz konsekwencje stosowania hejtu, zaś w latach następnych będą organizowane kolejne edycje „Dnia bez hejtu”.

 
Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej...