Obchody 155. rocznicy śmierci Powstańców Styczniowych
środa, 15 maja 2019 08:35

We wtorek, 30 kwietnia uczczono pamięć, straconych z rąk carskich, sześciu powstańców – żandarmów Rządu Narodowego z roku 1864. W obchodach brali udział mieszkańcy Opatowa oraz młodzież z powstańczych szkół średnich - Kompania Honorowa Niepublicznego Technikum imienia generała Władysława Andersa, Liceum Służb Mundurowych z Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie oraz delegacja uczniów z klasy Ic i IIb naszego  „Bartosza” pod opieką wychowawców tych klas.

W obchodach wziął także udział Małogoski Oddział Powstańczy 1863 roku, Klub Historyczny Domu Kultury w Małogoszczu. Na uroczystości obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych, zarówno miasta Opatów, jak i powiatu opatowskiego. W intencji poległych w powstaniu styczniowym odbyła się uroczysta msza święta w kościele OO. Bernardynów w Opatowie. Po zakończonej mszy wszyscy udali się na opatowską „Promenadę”, gdzie około godziny 12 rozpoczęły się obchody przy mogile Powstańców.  Następnie, starosta opatowski, pan  Tomasz Staniek, odczytał apel poległych skierowany do mieszkańców Opatowa oraz powiatu opatowskiego, na który wszyscy zebrani odpowiedzieli słowami przysięgi.

W dalszej części uroczystości nastąpiło oddanie salwy honorowej, ku czci poległych, przez Małogoski Oddział Powstańczy. Następnie delegacja uczniów naszego „Bartosza” złożyła wieniec oraz zapaliła symboliczny znicz.

Kornelia Heimann

 
Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej...