„Bartosz” na Dniu Otwartym Uniwersytetu Medycznego
poniedziałek, 29 kwietnia 2019 10:05

W kwietniu 2019 r. uczniowie klas medycznych 3c i 3d oraz członkowie Szkolnego Koła Ratownictwa Medycznego z klasy 2c pod opieką: pani Ewy Basak, pani Barbary Szczechury, pani Małgorzaty Kołodziej i pani Bożeny Domagały-Rej uczestniczyli w Dniu Otwartym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Zwiedzili także Państwowe Muzeum na Majdanku.

Pobyt na uczelni rozpoczął się w auli Collegium Maius UM. Licealiści obejrzeli Medyczny Stand-up, czyli inspirujące wystąpienie Medyków-Praktyków o pasji, życiu i nauce. Przewodnikiem po zagadnieniu „Geniuszu i szaleństwa” był dr Dariusz Juchnowicz z Zakładu Pielęgniarstwa  Psychiatrycznego.

W „Dialogu ciała ze śmiercią” wystąpili: lek. Aleksandra Mierzwińska z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej oraz dr Jacek Baj z Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży Samodzielnego Publicznie Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. W dalszej części zaprezentowano  #mojUMlub, czyli uczelnia filmowym okiem studenta – najciekawsze momenty dnia codziennego czarno na białym. Spotkanie na auli zakończyła debata „UMLUB i moja droga do celu…” – nieformalne spotkanie przy „okrągłym stole” studentów, absolwentów i wykładowców, czyli wspólna podróż w czasie i uczelnianej przestrzeni.

Kolejnym, niezwykle atrakcyjnym punktem Dnia Otwartego było zwiedzanie stoisk tematycznych, możliwość porozmawiania z nauczycielami akademickimi oraz ze studentami różnych kierunków medycznych lubelskiej uczelni. Miłym akcentem było niespodziewane spotkanie z absolwentkami „Bartosza”: Agnieszką Gawryś – studentką IV roku analityki medycznej, Małgorzatą Wrzesień – studentką V roku farmacji oraz Aleksandrą Basak – studentką I roku medycyny.

Młodzież z zaangażowaniem i nieskrywaną ciekawością uczestniczyła także w przygotowanych przez studentów i wykładowców warsztatach z intubacji, desmurgii, gipsowania, ćwiczeniach laparoskopowych z użyciem trenażera, nauce wkłucia dożylnego i iniekcji domięśniowych, szycia chirurgicznego, badania otoskopem, oznaczania grup krwi i innych. Wiele emocji wzbudziły zajęcia anatomii dla licealistów, prowadzone przez studentów kierunku lekarskiego, które odbyły się w prosektorium. Uwagę młodzieży przykuł napis, znajdujący się przy wejściu do Collegium Anatomicum: „Tu umarli służą żywym”. Topografia ludzkiego ciała to podstawa, którą musi opanować każdy przyszły lekarz. Nie sposób nauczyć się jej z modeli plastikowych czy atlasów. Dlatego tak cenna jest pomoc jaką ofiarowują ludzie, oddając po swojej śmierci swoje ciało, by wykorzystać je do celów kształcenia na kierunkach medycznych.

Po pełnej wrażeń wizycie w Uniwersytecie Medycznym, uczniowie z opiekunami udali się do Państwowego Muzeum na Majdanku. W skupieniu wysłuchali historii o byłym niemieckim obozie koncentracyjnym, który powstał na mocy decyzji Heinricha Himmlera oraz zwiedzili częściowo zachowany teren i obiekty byłego obozu. Obejrzeli także ekspozycje ilustrujące najważniejsze aspekty funkcjonowania obozu oraz przełomowe wydarzenia z historii.

 
Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej...