Trudna „lekcja życia” pierwszoklasistów
środa, 27 marca 2019 13:27

20 marca 2019 r. uczniowie klasy 1a prawniczo-medialnej z Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego pod opieką pani Bożeny Domagały- Rej uczestniczyli, jako obserwatorzy w rozprawie karnej w Sądzie Rejonowym w Opatowie. Była to skomplikowana sprawa, ale niezwykle ciekawa. Na ławie oskarżonych zasiadł młody mężczyzna, któremu Prokuratur postawił zarzuty dotyczące handlu dopalaczami i marihuaną. Uczniowie wysłuchali aktu oskarżenia. Następnie dłuższą wypowiedź sformułował sam oskarżony, odnosząc się do postawionych mu zarzutów. W dalszej części rozprawy odbyły się przesłuchania wielu świadków, którym pytania zadawali Prokurator, Adwokat, a także Sędzia SR.

W czasie przerwy pierwszoklasiści uczestniczyli w „pogadance” na temat zawodu i pracy prawnika i protokolantki. Wydawało się, że wspólna, integracyjna pizza w lokalnej restauracji ostudzi emocje uczniów, ale nic z tego. Rozmowy, zagłębianie się w zeznania świadków, dociekanie przez młodzież, kto mówił prawdę, a kto nie, trwały jeszcze długo w mniejszym gronie przy stolikach.

Wszyscy pierwszoklasiści ocenili, że udział w rozprawie karnej był dla nich prawdziwą, trudną lekcją życia, miał charakter profilaktyczny i niezwykle wychowawczy. Z niecierpliwością czekać będą na finał rozprawy oraz możliwość udziału w kolejnych.

Uczniowie klasy 1a wraz z panią Bożeną Domagałą-Rej bardzo dziękują panu sędziemu Hubertowi Żmijewskiemu za życzliwość i umożliwienie uczestniczenia w rozprawie.

Julia Szemraj - kl.1a prawniczo-medialna

 
Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej...