Ratuj życie, nie siedź skrycie! czyli warsztatów z zakresu pierwszej pomocy ciąg dalszy
środa, 27 marca 2019 13:25

W poniedziałek 18.03.2019 r. w „Bartoszu” odbyły się kolejne, cykliczne warsztaty pierwszej pomocy dla zainteresowanych uczniów z klas 1c i 2c medycznej oraz ratownictwa medycznego i fizjoterapii. Zajęcia prowadził Pan Jakub Kasiński - ratowniki medyczny, praktyk, wykładowca WSEPiNM oraz UJK w Kielcach. Grupa uczniów z klasy 1c uczyła się udzielania pierwszej pomocy w sytuacji takich zagrożeń życia, jak: zawał serca, udar mózgowy, zadławienia.

Młodzież poznała także rodzaje złamań i zasad unieruchomień w przypadku złamania otwartego i zamkniętego. Poprzez ćwiczenia zdobywała umiejętność udzielania pierwszej pomocy przy urazach - zastosowania sprzętu i właściwego sposobu unieruchomienia kończyn, między innymi za pomocą szyny Kramera.

Młodzi „ratownicy” z klasy 2c, czyli grupa zaawansowana, realizowali zagadnienia wykraczające poza podstawowe zasady pierwszej pomocy , bo omawiane na kursie KPP , czyli kwalifikowanej pierwszej pomocy. Uczniowie poznali zaawansowane metody udrażniania dróg oddechowych i prowadzenia wentylacji. Uczyli się na fantomie stosowania rurki ustno-gardłowej. Dodać należy, że pięcioro uczniów tej klasy należy do Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy w Ostrowcu Świętokrzyskim, od roku uczestniczy w wewnętrznych szkoleniach HCPP oraz nabywa doświadczenia pod okiem instruktorów podczas zabezpieczenia imprez sportowych i kulturalnych.

Miłym akcentem szkolenia była wizyta pani Dyrektor Małgorzaty Szczepańskiej, która wyraziła zadowolenie, że młodzież z zaangażowaniem uczestniczy w zajęciach.

Przynależność, do HCPP daje im możliwość zdobycia certyfikatu Ratownika Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Muszą tylko spełnić warunki: ukończyć 18 lat, ustawowy 66- godzinny kurs i pozytywnie zdać egzamin państwowy na ratownika kpp.

 
Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej...