Lekcja z policyjnym negocjatorem
czwartek, 07 marca 2019 13:56

„Starsi koledzy zawsze powtarzali (...) - im mniej angażujesz się emocjonalnie, tym praca cię mniej niszczy psychicznie. Ja to zrozumiałem dopiero później". Dariusz Loranty – „Spowiedź psa. Brutalna prawda o polskiej policji”.

Uczniowie LO im. Bartosza Głowackiego mieli niecodzienną lekcję o negocjacjach, którą poprowadził Dariusz Loranty, były policyjny negocjator. Dariusz Loranty to polski policjant, pisarz, publicysta, komentator medialny, nauczyciel akademicki; czołowy negocjator policyjny w III RP. Autor takich pozycji jak m.in.: „Spowiedź psa. Brutalna prawda o polskiej policji”, „Siedem dni z życia psa. Prawdziwe zbrodnie, prawdziwe śledztwa”.

Gość uczniów „Bartosza” omówił techniki negocjacji obrazując je przykładami ze swojej byłej pracy. - Najważniejsze to nawiązać kontakt z osobą chcącą odebrać sobie życie- mówił D. Loranty.- To ta osoba musi się wygadać, a negocjator musi słuchać.

Sporo czasu poświęcił też przyczynom samobójstw. W ciekawy sposób wyjaśniał jaki wpływ na potencjalnych samobójców mają uwarunkowania kulturowe, środowiskowe, religijne. – W mojej karierze zawodowej nie spotkałem samobójcy, który miałby przy sobie medalik, krzyżyk –mówił były negocjator, dodając, że najdłuższe negocjacje z „człowiekiem na dachu” prowadził przez kilkanaście godzin.

- Opisuję w książkach policję, bo to jest moja zemsta – powiedział Loranty.- Nie udało mi się zbudować systemu szkolenia negocjatorów, zmian w policji aby była bardziej nowoczesna. Wiem jak funkcjonuje policja na Zachodzie, bo tam się szkoliłem.

Za inną niż zwykle lekcję Dariusz Loranty oprócz braw otrzymał od młodzieży i grona pedagogicznego album wydany na 100–lecie opatowskiego „Bartosza”.

 
Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej...