Licealiści w Sądzie, czyli lekcje prawa na żywo
poniedziałek, 04 marca 2019 14:20

28 lutego 2019 roku uczniowie klasy IIIa o profilu prawniczo-medialnym Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie po raz kolejny mieli okazję uczestniczyć w rozprawach sądowych w Sądzie Rejonowym w Opatowie. Młodzież  niemal cały dzień obserwowała pracę sędziego Artura Łukawskiego. Już pierwsza sprawa, która pojawiła się na wokandzie, była nie tylko lekcją sądownictwa, ale przede wszystkim życia. Okazało się bowiem, że na ławie oskarżonych zasiada kolega licealistów z gimnazjum, który zaniechał dalszej nauki i postanowił się nielegalnie dorobić.

Dla niego fakt, iż jego zeznań słuchają znajomi z podstawówki okazał się największą karą. Sędzia zważywszy na młody wiek oskarżonego oraz jego zamiar podjęcia legalnej pracy, przychylił się do wniosku o karę grzywny, a zrezygnował z pozbawienia wolności.

Kolejna ciekawa rozprawa dotyczyła potrącenia rowerzysty. Wyrok wydany wcześniej w tej sprawie poszkodowany uznał za zbyt niski, nie rekompensujący w pełni krzywdy, której doznał. W tym momencie młodzież mogła posłuchać ciekawej linii obrony pani mecenas. W głównej mierze to jej umiejętności przyczyniły się do niewielkiego zwiększenia kary grzywny dla sprawcy wypadku.

Interesująca okazała się także sprawa dotycząca prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu i ucieczki przed policją. Oskarżonym był młody człowiek, który tłumaczył się nieświadomością, iż wypity wcześniej alkohol jest jeszcze w jego organizmie oraz chęcią pomocy koledze. Jednak prawo w takiej sytuacji przewiduje konkretną karę. Oskarżony stracił prawo jazdy na 4 lata i ma zapłacić wysoką grzywnę.

Dla przyszłych prawników z Bartosza był to bardzo ciekawy i emocjonujący dzień z prawem „na żywo”, podczas którego mogli obserwować pracę sędziego, oskarżyciela, obrońcy, a nawet  protokolanta.

W miesiącu marcu kolejne klasy o profilu prawniczo – medialnym, czyli IIa i Ia będą uczestniczyły w rozprawach w Sądzie Rejonowym w Opatowie.

Uczniowie klasy IIIa wraz z wychowawczynią Joanną Lawędą dziękują panu sędziemu Arturowi Łukawskiemu oraz prezesowi Sądu Rejonowego w Opatowie za umożliwienie udziału w ciekawych zajęciach.

 
Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej...