Warsztaty pierwszej pomocy w Bartoszu
piątek, 01 marca 2019 08:32

W piątek 22.02.2019 roku po raz kolejny odbyły się warsztaty pierwszej pomocy dla zainteresowanych uczniów klas o profilu medycznym i ratownictwa medycznego, Bartosza’’. Są to bezpłatne, cykliczne zajęcia realizowane od ubiegłego roku szkolnego we współpracy z Harcerskim Centrum Pierwszej Pomocy w Ostrowcu Świętokrzyskim, Wyższą Szkołą Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach oraz panem Jakubem Kasińskim - ratownikiem medycznym, mistrzem Polski XVI Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym, wykładowcą WSEPINM oraz UJK.

W roku szkolnym 2018/2019 inauguracja zajęć nastąpiła w czasie ferii szkolnych. Odbyły się wówczas 6-godzinne warsztaty, w których uczestniczyła grupa młodzieży z klasy 1 c, 2 c, a także uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Baćkowicach pod opieką pani Ewy Wosik i zainteresowani gimnazjaliści z Klimontowa, którzy przyjęli zaproszenie liceum. Warsztaty prowadzone przez Jakuba Kasińskiego składały się z części teoretycznej i praktycznej. Kurs przybliżał aspekty prawne udzielania pierwszej pomocy oraz naukę resuscytacji krążeniowo-oddechowej, pierwszą pomoc w omdleniach, zadławieniach, epilepsji oraz obsługę automatycznego defibrylatora zewnętrznego.

Z kolei piątkowe 4-godzinne warsztaty pierwszej pomocy, podzielone były na dwie części - dla początkujących (uczniowie klasy 1 c) i zaawansowanych (młodzież z klasy 2 c) i w takiej formie będą kontynuowane do czerwca.

Pierwszoklasiści podczas 2-godzinnych zajęć przypomnieli sobie i udoskonalali poznane w czasie ferii zagadnienia dotyczące standaryzacji działań ratowniczych, etapów udzielania pierwszej pomocy oraz działania związane z podstawowymi zabiegami resuscytacyjnymi i obsługą AED.

Zaawansowana grupa młodzieży z klasy 2 c wysłuchała wykładu dotyczącego postępowania w urazach oraz uczyła się przeprowadzać szybkie badanie urazowe. Wiele emocji wzbudziły pozoracje, zwłaszcza, że w jednej z nich, "poszkodowanym" był O. Demetriusz.

-Zadaniem osoby udzielającej pierwszej pomocy jest utrzymanie przy życiu poszkodowanego i niedopuszczenie do powstania dalszych powikłań do chwili przybycia lekarza bądź karetki pogotowia ratunkowego -powiedział ratownik medyczny Jakub Kasiński.-Trzeba przyznać, że uczniowie świetnie radzą sobie podczas ćwiczeń.

-Kurs pierwszej pomocy powinien przejść każdy człowiek, który nie jest obojętny na cierpienie innych - zgodnie oceniają drugoklasiści. Wiele razy słyszy się, że ktoś się nie zatrzymał widząc wypadek, bo się bał, bo i tak nie umiałby pomóc, bo nie wiedziałby, co zrobić. Między innymi, dlatego uczestniczymy w tych szkoleniach - nieobowiązkowych, czasem wielogodzinnych a nawet kilkudniowych. Szkolimy się, by nie bać się ratować ludzkiego życia - dodają z powagą

-Cieszę się, że liczna grupa uczniów klas medycznych i ratownictwa medycznego naszego liceum wyraża świadomą potrzebę i gotowość uczestniczenia w takich zajęciach - powiedziała dyrektor szkoły Pani Małgorzata Szczepańska. Najważniejsze jest rozbudzenie w sobie poczucia odpowiedzialności. Bierność może kosztować czyjeś życie. Dlatego tak ważna jest znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy. Z dumą mogę powiedzieć, że mamy wspaniałą, dojrzałą młodzież. Młodzież z pasją w różnych obszarach działań na rzecz drugiego człowieka - dodała pani Dyrektor.

Koordynatorem szkoleń z zakresu pierwszej pomocy dla młodzieży jest pani Bożena Domagała -Rej.

 
Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej...