Pamięć o powstańcach styczniowych
środa, 27 lutego 2019 12:12

Z okazji 156 rocznicy wybuchu powstania styczniowego i 155 bitwy opatowskiej w dniu 21 lutego 2019r. odbyła się w Opatowie uroczystość poświęcona historii naszego regionu, w której brali udział uczniowie opatowskiego „Bartosza”. Była to młodzież klasy Ic wraz z wychowawczynią panią Zuzanną Herbuś.

Obchody rocznicy powstania styczniowego i bitwy opatowskiej wyznaczył początek prezentacji wystawy reprodukcji grafiki i malarstwa Artura Grottgera „Polonia 1863” w Opatowskim Ośrodku Kultury. Młodzież obejrzała również spektakl pt. „Chwała zwyciężonym”.

Przedstawienie pomogło uczniom w zrozumieniu dramatu Polaków, którzy porzucili swe domy, rodziny, plany osobiste i wybrali służbę Ojczyźnie. Po widowisku teatralnym na scenie wystąpił burmistrz Opatowa – pan Grzegorz Gajewski, wyrażając zadowolenie z intensywnego zabiegania mieszkańców Opatowa o upamiętnienie powstańców styczniowych, z którymi wiążę się też nierozerwalnie historia miasta. Odniósł się także do samego powstania, nie ukrywając, że klęska opatowska sama w sobie nie byłaby tak dalece dotkliwa, gdyby nie wypadki, które po niej nastąpiły. Bitwa Opatowska, która miała miejsce 21 lutego 1864, była wprawdzie jedną z około 200  bitew i potyczek, ale jedną z większych powstania styczniowego. Wzięło w niej udział około 1800 żołnierzy po obu stronach barykady. Dwa dni po przegranej bitwie głównodowodzący oddziałami polskimi pułkownik Ludwik Zwierzdowski został stracony na Rynku. Spektakl zakończył się przesłaniem, które nawiązuje do wiersza  jednego z opatowskich poetów, że miasto zostanie i nadal będzie. Pomimo klęski militarnej powstania, umocniła się polska świadomość narodowa, miało ono też wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń. Po spektaklu uczestnicy uroczystości udali się ulicami Opatowa pod pomnik majora Ludwika Zwierzdowskiego, gdzie złożyli wiązanki kwiatów i odśpiewali uroczyście hymn Polski.

 

Udział w tej uroczystości był okazją do powrotu w przeszłość, przypomniał o ważnych wydarzeniach, mających miejsce właśnie tu, gdzie teraz załatwiamy nasze codziennie sprawy, chodzimy zwyczajnie do szkoły. Dał możliwość nie tylko upamiętniania wszystkich powstańców, ale też dał szansę pozostawienia po sobie śladu. Należy pamiętać, że dzięki tym ludziom, którzy oddali życie za dzisiejszą Polskę, jesteśmy wolnymi Polakami.

 
Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej...