Młodzież Bartosza łączy zabawę z nauką
piątek, 08 lutego 2019 13:39

W dniu 1 lutego uczniowie klasy IIa i IIIa mieli okazję zwiedzić Wydział Archiwalny Oddziału Delegatury IPN w Kielcach oraz uczestniczyć w warsztatach, przeprowadzonych na „Przystanku Historia”, dotyczących kryzysów w okresie PRL. W IPN uczniowie mieli także możliwość zwiedzenia historycznych podziemi, w których kiedyś  mieścił się schron, a obecnie zrekonstruowano tam biuro przesłuchań bezpieki oraz celę więzienną. W miejscu tym mogli przyjrzeć się pracy archiwisty, posłuchać o digitalizacji źródeł oraz zobaczyć regały ze zgromadzonymi aktami, które po rozłożeniu zajmują około 2 km.

 

Ciekawym doświadczeniem tego dnia był udział w warsztatach na temat Kryzysów w PRL. Prowadząca warsztaty, pracownica Przystanku, na początku wprowadziła w temat wydarzeń z 1956, 1968,1970 i 1976 roku. Młodzież, podzielona na grupy, pracowała na materiałach archiwalnych, a następnie prezentowała wyniki swojej pracy. Ostatnim zadaniem tej części wycieczki  było porównanie kryzysów pod kątem społecznym i politycznym.

Kolejnym etapem podróży były  warsztaty w Energetycznym Centrum Nauki, w których wzięła udział klasa IIa. Temat zajęć brzmiał: Enigma ludzkiego ciała, czyli DNA jako najstarszy kod świata. Grupa młodzieży miała okazję uczestniczyć w wielu ciekawych eksperymentach związanych z tym zagadnieniem. Następnie, pod czujnym okiem Pani animator, wszyscy przeprowadzili doświadczenie nad DNA banana. Każdy mógł przez chwilę poczuć się jak prawdziwy badacz w laboratorium. Warsztaty okazały się bardzo ciekawą formą powtarzania i utrwalania zdobytej na lekcji wiedzy. Doskonale połączyły edukację ze świetną zabawą.

Pobyt w Kielcach, dla młodzieży Bartosza, okazał się nowym doświadczeniem i sposobem zdobywania wiedzy historycznej, a także biologicznej. Opiekę nad  uczniami sprawowały Panie: Małgorzata Grządziel, Ewa Cybula i Zuzanna Herbuś.

 
Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej...