Ciekawe lekcje historii
piątek, 21 grudnia 2018 09:09

Dnia 17 grudnia uczniowie klas Ia, Ib i Ic pod opieką pań: Małgorzaty Stępień, Zuzanny Herbuś, Magdaleny Zając, Anny Gach, Anny Nowak oraz Małgorzaty Kołodziej wzięli udział w wykładzie pt. „Drogi do niepodległości – kształtowanie się wschodniej granicy Polski” na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Podczas wykładu młodzież dowiedziała się, w jakich okolicznościach Polacy zdołali odzyskać niepodległość, jakie problemy stały na drodze nowopowstałego państwa i jak niewiele zabrakło, by Polacy utracili dopiero co wywalczoną wolność.

Przedstawione szczegółowo walki o wschodnią granicę Polski uświadomiły uczniom, że odzyskiwanie niepodległości było procesem złożonym, długotrwałym i wymagającym poświęceń. Z tego powodu dzisiaj, sto lat po tych wydarzeniach, jesteśmy zobowiązani do szanowania przeszłości i dbania o jak najlepszą przyszłość naszej ojczyzny.

Kolejnym punktem wycieczki była projekcja filmu pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delića. Powstał on na podstawie powieści Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”. Film opowiada o polskich lotnikach, którzy na początku, niedoceniani przez Brytyjczyków, podczas Bitwy o Anglię odegrali kluczową rolę w zwycięstwie aliantów. Oprócz scen walki nie zabrakło również miejsca na przybliżenie sylwetek bohaterów i pokazanie ich życia prywatnego.

Dzięki temu wyjazdowi uczniowie pogłębili swoją wiedzę historyczną, a także uczcili setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 
Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej...