Świętokrzyski Dzień Treningowy w „Bartoszu”
poniedziałek, 26 listopada 2018 09:49

16 listopada 2018 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Bartosza Głowackiego w Opatowie po raz kolejny odbył się Świętokrzyski Dzień Treningowy programu aktywności motorycznej Olimpiad Specjalnych. Organizatorami przedsięwzięcia byli Klub Olimpiad Specjalnych „Tempo” przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jałowęsach oraz Klub Olimpiad Specjalnych „Tramp” przy SOSW w Niemienicach.

Impreza sportowa odbyła się przy współudziale Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych Polska-Świętokrzyskie oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego - Zespołu Szkół Nr 2 w Opatowie.

Świętokrzyski Dzień Treningowy wsparli Starostwo Powiatowe w Opatowie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Opatowie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. W wydarzeniu uczestniczyło pięćdziesięciu zawodników z trzynastu klubów Olimpiad Specjalnych. Po raz trzeci wolontariat sprawowali licealiści - uczniowie klasy III D.

Celem wydarzenia było umożliwienie uczestnictwa w zawodach osobom z niepełnosprawnością intelektualną ze sprężonym upośledzeniem aparatu ruchu oraz innym osobom, które do tej pory z różnych przyczyn nie mogły startować w zawodach Olimpiad Specjalnych. To także popularyzacja Programu Treningu Aktywności Motorycznej i rozpowszechnienie idei Olimpiad Specjalnych na terenie powiatu opatowskiego i województwa świętokrzyskiego.

-Takie przedsięwzięcia służą niewątpliwie zwiększeniu świadomości społecznej i wiedzy o możliwościach osób z upośledzeniem umysłowym, a także integracji społecznej. Uczą pokory, tolerancji wobec innych, szacunku do zdrowia i życia -powiedziała Małgorzata Szczepańska -nauczycielka wychowania fizycznego w liceum, koordynatorka wydarzenia.

Uczestnicy ŚDT zmierzyli się między innymi z takimi konkurencjami jak: pokonanie nierównego podłoża, przechodzenie przez tunel z materiału, przejście po ławeczce w pozycji stojącej, rzut piłeczką do celu, toczenie piłki, trafienie kijem palantowym w podwieszoną piłeczkę, nakładanie kółek na stojak, strzał na bramkę czy slalom na dystansie 5 metrów.

Wszyscy świetnie radzili sobie podczas zawodów, choć wymagały one wielu umiejętności. Warto podkreślić, że uczniowie „Bartosza" po raz trzeci stanęli na wysokości zadania. Młodzi wolontariusze podczas sprawowanej opieki nad osobami niepełnosprawnymi wykazali dojrzałość, empatię i życzliwość wobec nich.

-Sprawowanie wolontariatu traktujemy jak wyróżnienie. Praca z ludźmi niepełnosprawnymi wymaga dużego wysiłku i poświęcenia, lecz satysfakcja jaką czujemy patrząc na uśmiech podopiecznych, wynagradza nasze zmęczenie i daje poczucie radości -wyraziła opinię uczennica. kl.III D - Oliwia Szafrańska

-Cieszę się, że już po raz kolejny w liceum organizowany jest Dzień Olimpiad Specjalnych. Staramy się, aby uczniowie w naszej szkole kierowali się wrażliwością i troską o drugiego człowieka- powiedziała dyrektor szkoły pani Halina Najmanowicz. -Podejmowana przez uczniów-wolontariuszy aktywność wpływa pozytywnie na rozwój ich osobowości, jest ważna i pożądana ze względu na wymiar edukacyjno- wychowawczy-dodała pani Dyrektor. Młodzi ludzie chcą nieść szczerą, bezinteresowną pomoc, służąc tak potrzebującym jak i samym sobie.

Koordynatorką Świętokrzyskiego Dnia Treningowego ze strony liceum była Małgorzata Szczepańska we współpracy z nauczycielami wychowania fizycznego -panem Jackiem Chebą i panem Marcinem Słapkiem.

 
Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej...