Lepiej się porozumieć - warsztaty na temat mediacji
wtorek, 20 listopada 2018 13:48

Klasa IIIa o profilu prawniczo - medialnym opatowskiego „Bartosza” uczestniczyła w zajęciach warsztatowych w Sądzie Rejonowym w Opatowie dotyczących mediacji. Rozpoczęły się od prezentacji multimedialnej przybliżającej jej cele i realizację. Mediacja jest dobrowolnym i poufnym porozumieniem stron będących w konflikcie w obecności bezstronnej i neutralnej trzeciej osoby – mediatora. Jej celem jest doprowadzenie do ugody, która zadowoli obie strony. Pozwala szereg spornych spraw rozpatrzyć w krótkim czasie i po bardzo niskich kosztach.

 

Warsztaty prowadziła pani mediator Anna Zabrzuch, która omawiane kwestie ilustrowała przykładami ze swojej pracy. Kilka razy podkreślała też, że mediacje są lepsze niż najlepszy wyrok, bo skłaniają ludzi do porozumienia, wygaszają konflikty, na nowo kształtują relację zwaśnionych stron.

Tę opinię potwierdziła sędzia Sądu Rejonowego w Opatowie – pani Anna Baran, informując o kosztach procesów sądowych, ich długim czasie trwania i często braku satysfakcji z zasądzonego wyroku. Młodzież uczestnicząca w warsztatach, odgrywając scenki, mogła się wcielić w role stron konfliktu, a nawet mediatorów. Przekonała się, że zażegnanie sporu wcale nie jest łatwe, a mediator musi posiadać szczególne predyspozycje do tego zawodu.

Zajęcia w sądzie dla przyszłych prawników były ciekawą lekcją, dzięki której poznali warsztat pracy mediatora. W najbliższych tygodniach będą w nich uczestniczyły pozostałe klasy o profilu prawniczo – medialnym – Ia i IIa. Uczniowie wraz z wychowawczyniami: Joanną Lawędą, Ewą Cybula oraz Małgorzatą Stępień dziękują pracownikom Sadu Rejonowego w Opatowie za umożliwienie udziału w ciekawych zajęciach.

 
Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej...