Patriotyczny happening (aktualizacja)
poniedziałek, 12 listopada 2018 17:22

Liceum Ogólnokształcące im. Bartosza Głowackiego od 6 lat organizuje happening, którego głównym elementem jest Bieg Niepodległości – Biegaj z Bartoszem. W tym roku, dodatkowo nauczyciele „Bartosza” i Stowarzyszenie „Nasze Kobylany” zorganizowali Terenową Grę Patriotyczną „Opatowskie drogi do niepodległości”. Uczniowie opatowskich szkół średnich happeningiem uczcili rocznicę odzyskania niepodległości. Patriotyczna impreza jak co roku odbyła się  na opatowskim rynku.Happening rozpoczął się od odśpiewania hymnu Polski w pełnej wersji. Delegacja młodzieży, nauczycieli, mieszkańców Opatowa, przedstawicieli firm, instytucji złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicz u stóp mjr. Topora Zwierzdowskiego.

Następnie uczestnicy wydarzenia zatańczyli poloneza, którego poprowadzili Tomasz Grudzień i Julia Partyka z „Bartosza”. Widowiskową częścią patriotycznej imprezy było przejście wokół rynku z biało-czerwoną flagą. Zarówno w polonezie jak i przejściu z flagą wzięły udział przedszkolaki z Przedszkola Publicznego w Opatowie. Milusińscy w happeningu biorą udział każdego roku.

Punktualnie w południe rywalizowali zawodnicy i zawodniczki 6. Biegu Niepodległości. W kategorii kobiet najszybciej jedno okrążenie wokół rynku przebiegła Katarzyna Gardynik z ZS nr 1 w Opatowie. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Gawlak z tej samej szkoły, a trzecie Aleksandra Nawodzińska z „Bartosza”. Wśród mężczyzn po raz kolejny zwyciężył Bartłomiej Tworek, absolwent opatowskiego LO, obecnie student AWF w Krakowie. Na drugim miejscu uplasował się Jakub Łukawski z ZS nr 1, a na trzecim Jakub Bilski z „Bartosza”. Najlepsi w obu kategoriach otrzymali puchary i okolicznościowe koszulki ufundowane przez opatowskiego starostę. Nagrody wręczyli im dyrektorki Halina Najmanowicz –ZS nr 2 w Opatowie i Magdalena Gdowska – ZS nr 1 w Opatowie. Nadmienić trzeba, że jeszcze kilka lat temu praktycznie wszystkie instytucje, firmy wystawiały zawodników w biegu. W tym roku nie zawiedli tylko strażacy z KP PSP w Opatowie.

Równolegle ze sportową rywalizacją odbywała się Terenowa Gra Patriotyczna. Jej uczestnicy musieli wykazać się wiedzą historyczną ale także dobrą kondycją fizyczną. Wygrywał ten zespół który w najkrótszym czasie odnalazł z pomocą mapy punkty, gdzie czekali na niego „agenci”, którzy odpytywali grupę z dziejów Opatowa i okolic. Najszybciej trasę gry pokonał zespół z gimnazjum w SP nr 2 w Opatowie. Zwycięska drużyna startowała w składzie: Aleksandra Wicha, Kamila Stajniak, Michał Szczepański. Opiekun Artur Waszczyk. Drugie miejsce przypadło drużynie z gimnazjum w SP nr 1 w Opatowie. Zespołem w składzie: Igor Kadela, Piotr Błażejewski, Gabriela Tomaszewska opiekował się Mariusz Kadela. Na najniższym stopniu podium stanął team z ZS nr 2: Norbert Masternak, Damian Kasprzycki, Piotr Jędrzejewski.

Nagrody rzeczowe dla trzech najlepszych drużyn ufundowało Stowarzyszenie „Nasze Kobylany”. Wręczyła je Aneta Bławat, ze stowarzyszenia „Nasze Kobylany”, radna Rady Powiatu Opatowskiego. – Gratuluję wam wiedzy i kondycji. Mam nadzieję, że tablety, słuchawki będą wam długo służyły- mówiła A. Bławat. Opiekunowie zespołów otrzymali albumy wydane z okazji 100. rocznicy powstania LO im. B. Głowackiego.

W trakcie happeningu uczniowie z „Bartosza” śpiewali patriotyczne piosenki, recytowali najpiękniejsze strofy polskiej poezji. Duże umiejętności wokalne, instrumentalne, recytatorskie w centrum Opatowa prezentowali: Filip Ozdoba, Błażej Słowiński, Marcelina Kozłowska, Gabriela Wosik, Klaudia Sudy, Mateusz Kędzierski, Aleksandra Bugała, Anna Surma, Kinga Wolańska, Jan Bilski, Natalia Hajdukiewicz, Julia Kozłowska, Alicja Mazur.

- Happening był jednym z elementów obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Była to także swoista lekcja historii i patriotyzmu- powiedziała Halina Najmanowicz, dyr. LO im. Bartosza Głowackiego.

Spotkanie na rynku zwieńczyła konsumpcja grochówki ufundowanej przez Stowarzyszenie „Nasze Kobylany”, a przygotowanej przez "Bar u Reni" Sławomira Masternaka.

Organizatorzy za pośrednictwem Wiadomości, które wspólnie z Radiem Opatów patronowały przedsięwzięciu, bardzo serdecznie dziękują władzom miasta za udostępnienie rynku, policji i Straży Miejskiej za zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom happeningu, właścicielom restauracji Żmigród za salę, kawę, herbatę, pracownikom opatowskich podziemi, którzy wcieli się w rolę „agentów” gry terenowej, Stowarzyszeniu „Nasze Kobylany” za ufundowanie nagród i grochówki, władzom powiatu za puchary i okolicznościowe koszulki.

 
Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej...