Bili rekord i ...pobili!
poniedziałek, 22 października 2018 08:31

We wtorek 16.10.2018 - Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca, dziesięcioro uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie z klasy IIc o profilu medycznym oraz ratownictwa medycznego i fizjoterapii wzięło udział w ogólnopolskiej próbie Bicia rekordu w ilości osób jednocześnie prowadzących resuscytację krążeniowo-oddechową, która po raz drugi zorganizowana została w Ostrowcu Świętokrzyskim przez Harcerskie Centrum Pierwszej Pomocy przy Komendzie Hufca ZHP wspólnie z Fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do bicia rekordu w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Nr 1 przystąpili uczniowie ostrowieckich szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, a także uczniowie „Bartosza”.

To już szósta próba bicia rekordu w Polsce, a druga w Ostrowcu Św. Przed dwoma laty było nas około sto osób, teraz było prawie 150 osób, które przez pół godziny prowadziły resuscytację na fantomach przy 15 specjalnie przygotowanych stanowiskach – powiedział główny organizator Dariusz Czupryński, ratownik medyczny, komendant ostrowieckich harcerzy i szef HCPP oraz sztabu WOŚP.- Przez takie akcje uświadamiamy, że stanie z boku jest najgorsze, to jest wyrok śmierci, a podejmując próbę resuscytacji możemy uratować życie.

Wydarzenie poprzedziły dwugodzinne ćwiczenia, RKO oraz obejrzenie filmu edukacyjnego dotyczącego zasad udzielania pierwszej pomocy.

Dodać należy, że opatowscy licealiści od listopada 2017 roku zdobywają i pogłębiają wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy na cyklicznych warsztatach prowadzonych w opatowskim „Bartoszu” lub Ostrowcu Świętokrzyskim przez Dariusza Czupryńskiego i ratowników Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy. Pięcioro uczniów uczestniczy dodatkowo w cotygodniowych spotkaniach młodzieżowej grupy HCPP, a w czasie wakacji odbywało staże podczas zabezpieczania medycznego imprez sportowych i festynów. W listopadzie do zajęć dołączą zainteresowani uczniowie z klasy I c, którzy swą przyszłość wiążą z zawodami medycznymi.

- Cieszę się, że młodzież z zaangażowaniem i pasją uczestniczy w zajęciach profilowych z zakresu ratownictwa medycznego, proponowanych przez naszą szkołę we współpracy z HCPP oraz WSEPiNM z Kielc. Klasa ratownictwa medycznego i fizjoterapii to jeszcze nowość w ofercie edukacyjnej naszego liceum. Istnieje dopiero drugi rok, ale osoby, które wybierają ten profil, ale także profil medyczny, naprawdę mogą zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy - powiedziała dyrektor szkoły Barbara Kasińska. Należąc do HCPP, osiągając pełnoletniość, mogą przystąpić do egzaminu na ratownika kwalifikowanego. Wkrótce uczniowie będą mieli także zajęcia z fizjoterapii, by poznać specyfikę zawodu fizjoterapeuty oraz tego obszaru nauk medycznych - dodała pani dyrektor.

W próbie Bicia rekordu w ilości osób jednocześnie prowadzących resuscytację krążeniowo- oddechową uczestniczyli: Jakub Dawiec, Martyna Gołembiowska, Natalia Hołody, Urszula Kargul, Natalia Pawłowska, Łukasz Rej, Oliwia Skiba, Małgorzata Wiatrowska, Agnieszka Wójcik. Opiekun - pani Bożena Domagała-Rej.

 
Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej...