Z prawem na żywo
wtorek, 16 stycznia 2018 09:58

W dniach 18 i 20 grudnia oraz 10 stycznia uczniowie klas o profilu prawniczo-medialnym Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie po raz kolejny mieli okazję uczestniczyć w rozprawach sądowych w Sądzie Rejonowym w Opatowie. Decyzje dotyczące wyroków podejmowali sędziowie: Artur Łukawski i Hubert Żmijewski.

W pierwszym dniu na wokandzie pojawiły się sprawy dotyczący prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu i związanymi z tym wykroczeniami. Sędzia bardzo uważnie słuchał zeznań świadków, poszkodowanych oraz osoby oskarżonej. Istotne argumenty dla sprawy przedstawiali obrońca i oskarżyciel. Uczniowie zwrócili uwagę, jak dużą rolę odgrywają konkretne i trafnie sformułowane pytania, kierowane w stronę osoby przesłuchiwanej.

W kolejnym dniu przyszli prawnicy przyglądali się dwóm rozprawom. W pierwszej młody człowiek był oskarżony o liczne wyłudzenia pieniężne i za zaledwie jedno z nich otrzymał  karę pół roku pozbawienia wolności. Wyrok ten będzie zapewne przestrogą na przyszłość dla obserwujących rozprawę, bowiem sam ukarany stwierdził, że nie warto kroczyć w życiu taką drogą. Druga sprawa dotyczyła pobicia i wyrzucenia z domu konkubiny przez oskarżonego. Jednak „barwne” dzieje tego związku zakończyła ugoda i dobrowolne poddanie się zasądzonej karze.

Dla przyszłych prawników z Bartosza był to bardzo ciekawy i emocjonujący dzień z prawem „na żywo”, podczas którego mogli obserwować pracę sędziego, oskarżyciela, obrońcy, a nawet  protokolanta.

- „Jestem pełen podziwu dla pana sędziego, który świetnie potrafił „przejrzeć” oskarżonych i działając zgodnie z literą prawa, zwyczajnie po ludzku ich osądzić” – stwierdził jeden z uczniów klasy prawniczo – medialnej.

10 stycznia klasa Ia obserwowała pracę sędziego Hubera Żmijewskiego. Pierwsza sprawa, która pojawiła się tego dnia na wokandzie, dotyczyła konfliktu sąsiedzkiego w związku ze zniszczeniem zasiewów buraka cukrowego. Po wysłuchaniu świadka sędzia zdecydował o odroczeniu rozprawy na inny termin. Kolejna sprawa dotyczyła zarzutu paserstwa oraz użycia gróźb karalnych w stosunku do drugiej osoby. Po uważnym wysłuchaniu zeznań świadków, sąd udał się na naradę, a następnie ogłosił wyrok: 6 miesięcy pozbawienia wolności dla oskarżonego. Młodzież w wolnym czasie podjęła dyskusję z sędzią na temat tego wyroku i pracy w sądzie.

Uczniowie klas Ia, IIa i IIId wraz z wychowawczyniami: Ewą Cybulą, Joanna Lawędą i Bożeną Domagałą-Rej dziękują sędziom oraz prezesowi Sądu Rejonowego w Opatowie za umożliwienie udziału w ciekawych zajęciach.

 
Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej...