Całe podium dla uczniów „Bartosza”
czwartek, 21 grudnia 2017 09:10

Wojciech Kasprzyk z IIId wygrał Konkurs Historyczny z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowany przez Stowarzyszenie „Nasze Kobylany”. Pozostałe miejsca na podium zajęli także uczniowie „Bartosza” Marcin Wróblewski z Ia i Michał Frejlich z IIa. Jurorzy podkreślali dużą wiedzę historyczną uczestników rywalizacji.

Zmagania z historii o odzyskaniu niepodległości i pierwszych latach II RP odbyły się w czwartek w sali konferencyjnej opatowskiego starostwa. W szranki stanęli uczniowie „Bartosza” i Zespołu Szkół nr 1 z Opatowa.

Patronat nad Konkursem sprawował Bogusław Włodarczyk, opatowski starosta, który podziękował Anecie Bławat, pomysłodawczyni i organizatorowi wydarzenia upamiętniającego jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski po I wojnie światowej. Starosta podkreślił rolę jaką odegrał w dziejach II RP Wincenty Witos działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wyjaśnił również dlaczego ten wybitny polityk nie został dotychczas zrehabilitowany.

Na początek uczniowie obu szkół wysłuchali referatów. O mało znanych faktach biografii Józefa Piłsudskiego opowiedziała Katarzyna Surma, a materiał fotograficzny do referatu opracował Jakub Kmiecicki – uczniowie klasy IIIe LO im. B. Głowackiego w Opatowie. Z kolei uczennice Wiktoria Sternik i Małgorzata Stępień (obie z klasy II TL) ze szkoły „na górce” przedstawiły biografię Wincentego Witosa.

Uczestnicy odpowiadali na pytanie przygotowane przez jurorów oraz rozwiązywali zadanie testowe. Aby wyłonić zwycięzcę potrzebna była dogrywka, w której minimalnie lepiej z pytaniem poradził sobie Wojciech Kasprzyk, a tym samym drugie miejsce przypadło Marcinowi Wróblewskiemu.

Komisja Konkursowa pracowała w składzie Aneta Bławat – radna Rady Powiatu Opatowskiego, Barbara Kasińska – dyrektor LO im. Bartosza Głowackiego, Tomasz Świątek – kierownik administracyjny ZS nr 1 w Opatowie, radny Rady Powiatu Opatowskiego.

- Gratuluję wam wiadomości i odwagi zaprezentowania ich przed widownią- mówiła Aneta Bławat.- To było pierwsze przedsięwzięcie rocznicowych obchodów, ale nie ostatnie.

Dyrektor „Bartosza” Barbara Kasińska podkreśliła olbrzymią wiedzę uczestników. Zapewniła, że wszyscy w nagrodę otrzymają z historii oceny celujące.

Nagrody były cenne. Zwycięzca otrzymał poza dyplomem, pozycję książkową oraz 700 zł. Nagrodą za drugą lokatę było 500 zł, a za trzecią 300 zł. Pozostali uczestnicy odebrali okolicznościowe dyplomy.

- Bardzo fajny konkurs i cenne nagrody – podkreślali najlepsi. – Historia to nasz „konik”. Było nam łatwiej stanąć przed jurorami i widownią, bo mamy za sobą konkursy i olimpiady przedmiotowe.

Starosta Opatowski Bogusław Włodarczyk zadeklarował ufundowanie wycieczki do Wierzchosławic oraz dodatkowe nagrody dla uczestników rywalizacji.

Oprócz zwycięskiej trójki, „Bartosza” reprezentowali Patryk Kos (III d)i Aleksandra Śliwa (Ic), a dopingiem wspierała ich klasa II b.

 
Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej...