Nasi olimpijczycy
piątek, 31 stycznia 2014 11:49

Olimpiada biologiczna

Dnia 25 stycznia 2014 r. w Instytucie Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyły się eliminacje okręgowe XLIII Olimpiady Biologicznej. W zawodach brało udział 5 uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. B. Głowackiego w Opatowie, których prace badawcze zostały wysoko ocenione przez pracowników naukowych Instytutu Biologii. Są to: Arcowska Marta, Madej Jakub, Wiszowata Agata, Zięba Sara z klasy III c oraz Skrok Kinga z klasy II c.

W eliminacjach II stopnia wzięło udział 41 uczniów szkół średnich z całego województwa Świętokrzyskiego. W trakcie eliminacji młodzież rozwiązywała tekst składający się z 60 pytań tekstowych i 25 pytań otwartych.

Aby zakwalifikować się do etapu centralnego Olimpiady Biologicznej należało uzyskać 69 pkt. Udało się to uczennicy Kindze Skrok, która uzyskała 71 punktów – drugi co do ilości wynik w województwie. Sukces jest tym większy, iż Kinga jest uczennicą dopiero klasy drugiej o profilu medycznym. Eliminacje centralne odbędą się w ostatnim tygodniu kwietnia 2014 r. w Warszawie, a udział Kingi w finale oraz uzyskanie przez nią tytułu finalisty lub laureata pozwoli na otrzymanie 100% punktów na egzaminie maturalnym z biologii, oraz otworzy drogę na uczelnie medyczne. Młodzież do Olimpiady Biologicznej pracuje pod kierunkiem nauczyciela biologii pani Ewy Basak.


skrokkinga


Olimpiada o „Diamentowy Indeks AGH”

Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej olimpiadzie „O Diamentowy Indeks AGH”. Olimpiada realizowana jest w zakresie czterech przedmiotów; matematyki, fizyki, chemii i geografii z elementami geologii. Trójstopniowe zawody składają się z zawodów szkolnych, okręgowych i centralnych o zasięgu ogólnopolskim.

Do zawodów okręgowych zakwalifikowało się dwoje uczniów naszej szkoły: Maciej Polak z klasy IIIb, który zmagał się z zadaniami z matematyki oraz Agata Wiszowata z klasy IIIc, która zmierzyła się z zadaniami z chemii. Opiekunami merytorycznymi są panie: Monika Wosik i Barbara Szczechura. Aby zakwalifikować się do następnego etapu, uczniowie musieli zdobyć 70% punktów.

Etap okręgowy odbędzie się 2 lutego w Pińczowie. Zawody centralne są organizowane w siedzibie AGH w Krakowie. Laureaci Olimpiady przyjmowani są na studia w AGH z pominięciem procedury rekrutacyjnej. Celem Olimpiady jest zachęcenie młodzieży szkół ponadgimnazjalnych do intensywniejszej nauki przedmiotów ścisłych i przyrodniczych oraz lepsze przygotowanie do podjęcia studiów na uczelniach technicznych.

sydney

wiszowata

Konkurs chemiczny im. profesora Antoniego Swinarskiego

W dniu 14 stycznia 2014 roku uczniowie klasy III c profilu medycznego Liceum Ogólnokształcącego im. B. Głowackiego w Opatowie: Agata Wiszowata, Iwona Szymkiewicz, Kinga Bernat, Luiza Wardzała, Jakub Madej, wzięli udział w jubileuszowym 50 Konkursie Chemicznym im. Antoniego Swinarskiego organizowanym przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Eliminacje odbyły się w LO im. J. Piłsudskiego w Kielcach i polegały na rozwiązaniu zadań chemicznych o podwyższonym stopniu trudności. Do zawodów II stopnia, które odbędą się w dniach 7-8 marca 2014 r. na Wydziale Chemii UMK w Toruniu zakwalifikowała się uczennica klasy III c Iwona Szymkiewicz.

Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem nauczycielki chemii - Barbary Szczechury.

szymkiewicz

 
Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej...