Gra terenowa to inna forma poznawania historii, która czasem jest trudna do zrozumienia, bowiem wymaga znajomości realiów i uwarunkowań minionych epok. Taka gra pod nazwą Opatów ’43 – podziemie w akcji! odbyła się 6 marca 2023r. w Opatowie, z udziałem dwóch drużyn uczniowskich z klas I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Głowackiego w Opatowie pod opieką nauczycieli - pana Piotra Kaptura i pana Jacka Cheby.

Gra dotyczyła wydarzeń, które rozegrały się w Opatowie 12 marca 1943r. i polegały na rozbiciu więzienia przez oddziałpartyzancki Jędrusiów i uwolnieniu 80 uwięzionych. Młodzież poznała dramaturgię tamtych wydarzeń dzięki wsparciu IPN – Delegatury w Kielcach i aplikacji ACTION TRACK. Dla uczniów była to sposobność do poznania kolejnej karty historii Opatowa i refleksji nad trudnymi losami Ojczyzny. Była to również okazja do współdziałania z uczniami z innych szkół w regionie i odkrywania bohaterstwa naszych przodków.Honorowy patronat nad wydarzeniem - lekcją historii opowiedzianą inaczej, objęli: Burmistrz Miasta i Gminy Opatów - Pan Grzegorz Gajewski oraz Starosta Opatowski - Pan Tomasz Staniek.

Dziękujemy za możliwość udziału w tym wydarzeniu, za pamięć o naszej wspólnej przeszłości i oddanie hołdu bohaterom tamtego czasu.