1 marca przypada Dzień Świętego Dawida (Saint David's Day), patrona Walii. Od XVIII wieku jest to święto narodowe Walijczyków. Z tej okazji uczniowie klas 1 C i E pracując w zespołach, zgłębiali wiedzę na temat legendy św. Dawida, symboli związanych z tym dniem i krajem, interesujących faktów dotyczących Walii, a efekty tej pracy były przedstawiane w języku angielskim.  Dodatkowo jedna z grup przygotowywała symboliczne żonkile (daffodils) i pory (leeks) – symbole Walii, którymi zgodnie z tradycją uczniowie przyozdobili swoje ubrania.  W przerwie ciężkiej pracy uczniowie posilali się tradycyjnymi walijskimi ciastkami z patelni ( Welsh cakes), które wcześniej samodzielnie przygotowali w ramach zadania domowego. Nauka języka obcego to również poznawanie kultury i historii danego kraju. “Język jest mapą drogową kultury. Mówi Ci skąd ludzie pochodzą  i dokąd zmierzają.” ‒Rita Mae Brown

 

Ciekawostki o Walii

  • Stolicą tego kraju jest położone nad rzeką Taff Cardiff.
  • Podobnie jak w innych państwach wchodzących w skład Wielkiej Brytanii, w sklepach dokonuje się płatności w funtach.
  • Odległość w linii prostej pomiędzy stolicą naszego kraju, a Walii wynosi 1658 km. Podróż samochodem wymaga pokonanie jednak trasy o długości 1883 km, co zajmie w przybliżeniu około 18 godzin. Możliwa jest także podróż koleją, jednak wtedy trasa wynosi 1989 km i zajmuje nieco ponad 23 godziny. Najszybszą metodą podróży będzie jednak podróż samolotem.
  • Jedynym krajem graniczącym z Walią jest Anglia.
  • Zgodnie z dostępnymi danymi z 2011 roku, Walia zamieszkiwana jest przez 3 064 000 osób.
  • Warto wspomnieć także o innych obywatelach Walii. Chodzi tutaj o ... owce. Zielone tereny tego kraju zamieszkuje ich blisko 11 milionów.
  • Pod względem powierzchni kraju, Polska jest 15-krotnie większa.
  • Polska nazwa tego kraju jest spolszczoną wersją angielskiej wersji – Wales, pochodzącą od germańskiego słowa "Walha" oznaczającego cudzoziemca lub nieznajomego. Ta zaś wywodzi się najprawdopodobniej od celtyckiego plemienia Volcae. Sami Walijczycy nazywają swój kraj Cymru, natomiast siebie Cymry. W języku starowalijskim oznacza to "rodaka".
  • Językami urzędowymi są: walijski i angielski. Według badań, samym językiem walijskim posługuje się jedynie 19% mieszkańców tego kraju. Wśród tych osób 77% potrafi nim mówić, czytać i pisać. Co warto zaznaczyć, język walijski jest najstarszym językiem w Europie.
  • Na terytorium Walii znajduje się blisko 400 zamków. Jest ich więcej niż w o wiele większej Polsce.

 Sportem narodowym trenowanym przez Walijczyków jest rugby.